Interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.349.2024.1.JSU
Sposób dokumentowania wykonanej usługi.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 29 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy sposobu dokumentowania wykonanej usługi, wpłynął 30 lipca 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność gospodarczą, której dodatkową częścią jest świadczenie usług transportowych i spedycyjnych. W ramach tej działalności Spółka zajmuje się transportem i spedycją różnych towarów na terenie kraju, Unii Europejskiej oraz poza Unię Europejską.
Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem od towarów i usług, polskim rezydentem podatkowym, opłaca podatek od osób prawnych na zasadach ogólnych (CIT-8).
W dniu (...) roku Spółka otrzymała zlecenie od kontrahenta niemieckiego na wykonanie usługi transportu towarów. Zlecenie dotyczyło przewiezienia towarów z (...) w Niemczech do (...) w (...). W dniu (...) usługa została wykonana.
Zgodnie z przepisami polskiego prawa podatkowego za wykonaną usługę Spółka powinna wystawić fakturę VAT z uwzględnieniem faktu, iż usługa wykonywana była na rzecz podmiotu mającego siedzibę w kraju Unii Europejskiej, przez co zobowiązanie podatkowe jest po stronie kontrahenta z Unii Europejskiej. Tym samym na fakturze nie powinna wykazywać podatku VAT, a powinna zamieścić adnotację „odwrotne obciążenie”.
W dniu (...) r. Spółka od podmiotu, na rzecz którego wykonała usługę, otrzymała dokument „Freight Credit Note (Gutschrift)”. Jednostka ta wystawiła w imieniu Spółki niniejszy dokument, w którym przywołała numer zlecenia, trasę, wielkość przewożonego towaru oraz kwotę za wykonana usługę. Jednostka ta nie pokazała wielkości podatku VAT. W nocie istnieje zapis „odwrotne obciążenie ze względu na art. 13b niemieckiej ustawy o VAT, obowiązek podatkowy po stronie odbiorcy usługi”. W ocenie podmiotu wystawiającego notę, nota ta stanowi podstawę do wykonania wzajemnych rozliczeń, a usługodawca/Spółka nie ma obowiązku wystawienia żadnej dodatkowej faktury.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty