Jak naliczać 70% podatek od odpraw i odszkodowań w spółkach Skarbu Państwa
Od 1 stycznia 2016 r. od części odszkodowań za zakaz konkurencji i skrócenie okresu wypowiedzenia oraz odpraw, wypłacanych przez spółki kontrolowane przez Skarb Państwa lub samorządy, należy obliczać 70% zryczałtowany podatek dochodowy. Zgodnie ze stanowiskiem resortu finansów limit odszkodowania za zakaz konkurencji, który trzeba opodatkować 70% stawką, ustala się tylko raz - w roku, w którym beneficjent po raz pierwszy przekroczył limit ustawowy przychodu objęty takim podatkiem.
Kwestia naliczenia 70% podatku zryczałtowanego powoduje wątpliwości dotyczące m.in. ustalenia, które spółki są płatnikami tego podatku, jakie świadczenia i za jaki okres przysługujące podatnikom należy opodatkować taką stawką.
Beneficjenci odszkodowań i odpraw objętych 70% podatkiem
Od 1 stycznia 2016 r. przepisy ustawy o pdof określają odrębne zasady opodatkowania dochodów dwóch grup zatrudnionych otrzymujących na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej świadczenia w postaci:
● odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji (art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o pdof) oraz
● odpraw lub odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umów związanych z zarządzaniem lub rozwiązania ich przed upływem terminu, na który zostały zawarte (art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy o pdof).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty