12.12.2013 Ubezpieczenia

Jak prawidłowo ustalić podstawę wymiaru składek z tytułu umowy zlecenia

Umowa zlecenia zasadniczo stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, wypadkowego oraz zdrowotnego. Natomiast na zasadzie dobrowolności zleceniobiorca może przystąpić, na swój wniosek, do ubezpieczenia chorobowego. Zasady ustalania podstawy wymiaru składek na poszczególne ubezpieczenia są uzależnione od sposobu, w jaki zostało określone wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia.

Zleceniobiorcy podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Z kolei objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, ale tylko wtedy, gdy zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie złożone w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania umowy zlecenia. W pozostałych sytuacjach objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony.

Podstawa wymiaru składek

Podstawa wymiaru składek na poszczególne ubezpieczenia za zleceniobiorców jest ustalana w różny sposób, w zależności od tego, jak w umowie zostało określone wynagrodzenie.

Zasady ustalania podstawy wymiaru składek na poszczególne ubezpieczenia za zleceniobiorców

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne