Jak postępować z pracownikiem mającym objawy choroby, który nie przedstawia zwolnienia lekarskiego
Gdy pracownik pojawia się w pracy z objawami choroby, nie przedstawiając zwolnienia lekarskiego, pracodawca nie może zmusić go do pójścia do lekarza. Jeżeli jednak wykonywanie przez pracownika pracy zagraża zdrowiu jego lub innych osób, pracodawca może skierować go na badania okresowe, nawet gdy nie upłynął termin ich ważności.
Co do zasady, chory pracownik nie powinien świadczyć pracy. Brakuje jednak przepisów określających zasady postępowania pracodawcy, który na podstawie zaobserwowanych objawów podejrzewa u pracownika chorobę, podczas gdy pracownik nie dostarczył zwolnienia lekarskiego. Tymczasem choroba pracownika negatywnie wpływa na jego wydajność i jakość pracy oraz może powodować zagrożenia zarówno dla pracownika, jak i innych osób, np. choroba zakaźna u pracownika stwarza zagrożenie, że zarażeniu ulegną pozostali pracownicy.
W takiej sytuacji najlepiej będzie, jeżeli pracownik, na prośbę pracodawcy, uda się do lekarza w celu kontroli stanu zdrowia. Często jednak, mimo zachęty ze strony pracodawcy, pracownik odmawia udania się do lekarza. Powstaje wówczas pytanie, jakie pracodawca może podjąć dalsze działania, aby nie narażać pozostałych pracowników na zarażenie chorobą?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty