Umowy zawarte na okres dłuższy niż 24 miesiące przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej rozwiązują się z upływem terminu - uchwała SN
Pracownicy, którzy przed wejściem w życie tzw. ustawy antykryzysowej, czyli przed 22 sierpnia 2009 r., zawarli z pracodawcą umowę na czas określony dłuższy niż 2 lata, nie mogą żądać uznania tej umowy za bezterminową. Takie umowy rozwiązują się w przewidzianym w nich terminie, choćby trwały ponad 2 lata. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 9 sierpnia 2012 r. (III PZP 5/12).
Uchwała SN dotyczy pracowników, którzy zawarli z pracodawcą umowy na czas określony dłuższy niż 2 lata przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej. Ustawa ta weszła w życie 22 sierpnia 2009 r. i obowiązywała do 31 grudnia 2011 r. Ustawa antykryzysowa przewidywała, że umowy na czas określony mogą być zawarte maksymalnie na 2 lata. W ustawie tej nie było uregulowane, co zrobić w sytuacji, gdy umowa na czas określony została zawarta przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej na okres dłuższy niż 2 lata i kończyła się w trakcie obowiązywania ustawy antykryzysowej. Tę kwestię rozstrzygnął właśnie w swojej uchwale SN.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty