Jaką ochronę przed zwolnieniem z pracy mają rodzice adopcyjni i zastępczy
Od 6 stycznia 2010 r. w wyniku nowelizacji Kodeksu pracy niektórzy opiekunowie dzieci przyjętych na wychowanie korzystają z takiej samej ochrony w zakresie zatrudnienia, jak pracownicy będący rodzicami biologicznymi. Nowelizacja rozszerzyła bowiem ochronę przed zwolnieniem z pracy rodziców adopcyjnych i zastępczych w trakcie korzystania przez nich z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Ochronę stosunku pracy uzyskali od 6 stycznia 2010 r. rodzice adopcyjni, którzy przyjęli na wychowanie minimum jedno dziecko oraz spełnili jeden z wymienionych warunków:
● wystąpili do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka,
● mają status rodzica zastępczego, z wyjątkiem rodzica zastępczego zawodowego niespokrewnionego z dzieckiem (art. 183 § 1 Kodeksu pracy).
Takim pracownikom przysługuje obligatoryjnie podstawowy urlop na warunkach macierzyńskiego w wymiarze:
● 20 tygodni - za przyjęcie 1 dziecka,
● 31 tygodni - za jednoczesne przyjęcie przynajmniej 2 dzieci,
● 33 tygodni - za jednoczesne przyjęcie przynajmniej 3 dzieci,
● 35 tygodni - za jednoczesne przyjęcie przynajmniej 4 dzieci,
● 37 tygodni - za jednoczesne przyjęcie przynajmniej 5 i więcej dzieci.
Urlop ten rodzic adopcyjny lub zastępczy może odebrać do czasu ukończenia przez podopiecznego 7 roku życia bądź 10 roku życia - w razie odroczenia obowiązku szkolnego (art. 183 § 1 Kodeksu pracy). Biorącemu go tuż przed przekroczeniem przez dziecko podanych granic wiekowych należy się jednak przynajmniej 9 tygodni podstawowego urlopu na warunkach macierzyńskiego, nawet gdy w trakcie tych 9 tygodni dziecko ukończy odpowiednio 7 bądź 10 lat (art. 183 § 2 Kodeksu pracy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty