Czy przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę może być nabycie uprawnień emerytalnych
Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 stycznia 2008 r., II PZP 13/08).
Osiągnięcie wieku uprawniającego do emerytury lub nabycie prawa do emerytury jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę wzbudzało duże kontrowersje - zarówno według wcześniej obowiązujących przepisów, jak i obecnych.
Dotychczasowa praktyka i orzecznictwo nie były w tej kwestii jednolite. Pogląd o dopuszczalności wypowiedzenia stosunku pracy z tej przyczyny pojawił się stosunkowo wcześnie. Sąd Najwyższy w uchwale z 27 czerwca 1985 r. (III PZP 10/85, OSNCP 1985/11/164) pośrednio dopuścił możliwość wypowiedzenia umowy ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego w ciągu trwania stosunku pracy (zob. uzasadnienie IV tezy cyt. uchwały). Podobnie SN orzekł w wyroku z 25 lipca 2003 r. (I PK 305/02), a w kolejnym orzeczeniu z 29 września 2005 r. (II PK 19/05, OSNP 2006/15- -16/236) stwierdził wprost, że uzyskanie przez pracownika prawa do emerytury jest uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 45 § 1 k.p.), które nie oznacza dyskryminacji pracownika ze względu na wiek (art. 11 3 k.p.). Ponadto osiągnięcie wieku emerytalnego samo przez się powoduje uchylenie prawa do przewidzianej w art. 39 k.p. szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Prawo pracy chroni zatem trwałość stosunku pracy tylko tych pracowników w wieku przedemerytalnym, którzy po jego osiągnięciu nabędą prawo do emerytury.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty