Jak ustalać prawo do zasiłku opiekuńczego
Zasiłek opiekuńczy jest jednym ze świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego. W całości zasiłek opiekuńczy jest finansowany ze środków funduszu ubezpieczeń społecznych również wtedy, gdy wypłaca go pracodawca.
W roku kalendarzowym przysługuje zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia 14. roku życia lub 14 dni z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny. Łącznie można korzystać z tego świadczenia nie dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym.
Czy naszemu pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy, jeżeli w tym samym budynku co on mieszka jego matka, która mogłaby zaopiekować się chorym dzieckiem?
Pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy, jeżeli w składanym wniosku o uzyskanie zasiłku opiekuńczego oświadczy, że nie ma domownika, który mógłby zaopiekować się chorym dzieckiem.
Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli z pracownikiem wspólne gospodarstwo domowe prowadzi osoba, która może zapewnić opiekę dziecku lub choremu domownikowi. Babka zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym nie jest zobowiązana do opieki nad wnukiem, jeżeli odmawia jej sprawowania.
Za członka rodziny, który prowadzi wspólne gospodarstwo domowe i może zapewnić opiekę dziecku nie uważa się również:
• osoby całkowicie niezdolnej do pracy,
• osoby chorej,
• osoby, która ze względu na wiek jest niesprawna fizycznie lub psychicznie,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się