22.01.2007 Kadry i płace

Jakie są zasady zatrudniania chałupników

Ostatnią formą pozapracowniczego zatrudnienia, jaką Państwu przedstawiamy, jest umowa o pracę nakładczą. Charakter pracy chałupników jest bardziej zbliżony do wykonywania pracy przez pracowników niż osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Chałupnik, podobnie jak pracownik, ma bowiem prawo m.in. do urlopu wypoczynkowego, odprawy z tytułu zwolnień grupowych, wynagrodzenia chorobowego. Ponadto przepisy zobowiązują nakładcę do zapewnienia wykonawcy takiej ilości pracy, aby osiągnął on gwarantowany poziom wynagrodzenia. Jednak chałupnik, który z przyczyn niezależnych od nakładcy nie wykona założonej ilości pracy, chociaż niewykonanie pracy nie nastąpiło z jego winy, nie ma prawa do gwarantowanego minimalnego wynagrodzenia, jakie przysługuje pracownikowi.

WSZYSTKO NA TEMAT... pozapracowniczych form zatrudnienia
W przypadku prac polegających na wykonywaniu wielu jednakowych i niewymagających stałego nadzoru czynności korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest zatrudnianie osób na podstawie umowy o pracę nakładczą.
Zawarcie umowy o pracę nakładczą nie powoduje powstania stosunku pracy. Jednak w wielu przypadkach osobom zatrudnionym na tej podstawie przysługują uprawnienia podobne do tych, które wynikają z prawa pracy. Niekiedy więc do umów o pracę nakładczą będą stosowane zasady podobne do wynikających z prawa pracy, natomiast innym razem będą analogicznie stosowane konkretne przepisy prawa pracy.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty