22.07.2006 Ubezpieczenia

Kiedy nie ma potrzeby złożenia druku zgłoszenia lub wyrejestrowania z ubezpieczeń

Płatnicy składek mają obowiązek zachowania odpowiednich procedur i terminów zgłaszania oraz wyrejestrowywania z ubezpieczeń osób, które z tytułu podjętej na ich rzecz pracy zarobkowej podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Są jednak sytuacje, w których ZUS przyjął procedurę przyjazną dla płatników, pozwalającą uniknąć zbędnych formalności.

Zarówno zgłoszenie do ubezpieczeń, jak i wyrejestrowanie z nich powinno zostać dokonane w terminie 7 dni od powstania lub ustania tytułu do objęcia ubezpieczeniami. W okolicznościach określonych przez ZUS, mimo powstania tytułu do ubezpieczeń albo jego ustania, nie ma obowiązku sporządzania takich dokumentów.
Ze zleceniobiorcą, który w naszej firmie ma umowę zlecenia podpisaną do 31 lipca br., chcemy zawrzeć kolejną umowę zlecenia na pół roku. Czy w takiej sytuacji musimy wyrejestrować tę osobę z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, a później ponownie ją do nich zgłaszać, jeśli będzie ona podlegać tym samym ubezpieczeniom?
Wyrejestrowanie i ponowne zgłoszenie tej osoby do ubezpieczeń będzie konieczne, jeśli między kolejnymi umowami zlecenia będzie chociaż jeden dzień przerwy. Każda przerwa między umowami, nawet jeśli przypada na dzień wolny od pracy, rodzi obowiązek wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne