Kiedy wartość przyznanych pracownikom świadczeń o charakterze socjalnym nie stanowi podstawy wymiaru składek?
Pracodawca może zapewnić zatrudnianym przez siebie osobom duże wsparcie socjalne zarówno udzielając im pomocy materialnej, jak i umożliwiając wypoczynek i rekreację. Jednak tylko wartość niektórych rodzajów świadczeń o takim charakterze nie stanowi podstawy wymiaru składek, pod warunkiem że zostały one przyznane według ściśle określonych kryteriów i/lub sfinansowane z odpowiednich funduszy.
Trzecia część cyklu „Wszystko na temat... przychodów pracowników zwolnionych ze składek” została poświęcona zwolnieniom ze składek przysługujących pracownikom świadczeń o charakterze socjalnym. Możliwość wyłączenia tych składników z podstawy wymiaru składek zależy od zastosowania odpowiednich kryteriów ich przyznawania.
Świadczenia z zfśs
Ważną grupą świadczeń wyłączonych z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne są świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Obowiązek tworzenia tego funduszu mają pracodawcy:
• prowadzący działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników,
zatrudniający (według stanu na 1 stycznia danego roku) co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, chyba że postanowienie o odstąpieniu od tworzenia zfśs zostanie zawarte w układzie zbiorowym pracy obejmującym pracowników danego zakładu albo w regulaminie wynagradzania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się