13.01.2005

Jak ustalać podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego?

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego stosuje się zasady naliczania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Istotna różnica polega na tym, że przez cały okres wypłacania zasiłku macierzyńskiego podstawa wymiaru wynosi 100%.

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi w ciągu 6 miesięcy przed dniem powstania prawa do zasiłku. Jeżeli wysokość wynagrodzenia ulega znacznym wahaniom, do podstawy wymiaru przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy. Gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstanie odpowiednio przed upływem 6 lub 12 miesięcy zatrudnienia, przyjmuje się do podstawy wymiaru wynagrodzenie otrzymane za faktycznie przepracowane miesiące.
W podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego uwzględnia się również wynagrodzenie pracownika otrzymane od zakładu pracy, który został przejęty na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Do podstawy wymiaru tego zasiłku wlicza się również wynagrodzenie otrzymane na podstawie kilku następujących po sobie umów, jeżeli nie było między nimi przerwy albo dzień przerwy przypadał na dzień ustawowo wolny od pracy.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne