Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.504.2026.2.AKU
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
·nieprawidłowe – w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów odpłatnego zbycia z tytułu sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, wydatków poniesionych na specjalistyczną pośmiertną dezynfekcję lokalu,
·prawidłowe – w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 maja 2026 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani pismem złożonym 10 lipca 2026 r. – w odpowiedzi na wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W ostatnich dniach kwietnia 2025 r. dzwoniła Pani na infolinię urzędu skarbowego, gdzie uzyskała informację, iż musi zgłosić zapytanie do Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji w sprawie poniesionych kosztów niezbędnych do sprzedaży mieszkania.
Mieszkanie zakupiła Pani w maju 2021 r. i była jedynym właścicielem.
W mieszkaniu zamieszkał Pani brat, którego zameldowała Pani w tym lokalu. Brat mieszkał do maja 2023 r., gdyż znalazła Pani wraz ze służbami straży pożarnej i interwencji policji, zwłoki martwego brata w łazience. Zwłoki leżały parę dni. Po stwierdzeniu zgonu przez lekarza medycyny sądowej została Pani pouczona, iż takie mieszkanie, w którym przebywały zwłoki, należy zdezynfekować przez profesjonalną firmę. Koszt dezynfekcji i ozonowania mieszkania po zmarłym poniosła Pani w kwocie 4 000 zł (KP nr … wystawiony 31 maja 2023 r.).
Z uwagi na występujące realne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne (płyny pośmiertne, bakterie, grzyby, owady) czynność ta była usuwaniem skutków zdarzenia losowego. Mieszkanie nie nadawało się do użytkowania bez przeprowadzenia dezynfekcji i ozonowania, gdyż istniało ryzyko zagrożenia zdrowia kolejnych użytkowników w lokalu, a zwykłe sprzątanie nie usuwa zagrożeń biologicznych. Jako właściciel lokalu ma Pani obowiązek utrzymania nieruchomości w stanie niezagrażającym zdrowiu, na co wskazuje prawo budowlane i przepisy sanitarne. Brak dezynfekcji mógłby skutkować odpowiedzialnością cywilną, decyzją sanepidu oraz niemożnością legalnego wynajmu lub zamieszkania. Wydatek ten był racjonalny, gdyż nie było to zwykłe sprzątanie, tylko usuwanie skutków zdarzenia losowego, a jego brak mógłby skutkować niemożnością sprzedaży mieszkania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
