Interpretacja indywidualna z dnia 4 maja 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.188.2026.1.KC
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 marca 2026 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X Sp. z o.o. zatrudnia pracownika na stanowisku, mającym na celu wdrażanie usprawnień w obszarze Group Business Services. Jako miejsce pracy pracownika zgodnie z umową o pracę wskazano A, gdzie znajduje się siedziba i właściwe biuro dla pracownika.
W ramach dodatkowych rozwiązań wprowadzonych przez Pracodawcę, zgodnie z przyjętymi wewnętrznymi Zasadami wykonywania pracy zdalnej (...) z 30 marca 2023 r., pracownik spełniający łącznie kryteria:
1)którego obowiązki nie zawsze wymagają obecności w zakładzie pracy,
2)który samodzielnie wykonuje zadania,
3)którego zakres obowiązków jest możliwy do rozliczenia,
4)którego stanowisko jest standardowo wyposażone w komputer indywidualny,
ma możliwość wykonywania pracy zdalnej do 10 dni w miesiącu.
Wyżej wymieniony Manager, kwalifikuje się do grupy pracowników, którzy mogą skorzystać do 10 dni pracy zdalnej w miesiącu, jednak nadal jego stałym miejscem wykonywania pracy jest biuro w A.
Zaznaczenia wymaga również fakt, że możliwość pracy zdalnej jest składową spełnienia warunków zawartych w zasadach, a także dobrowolnością decyzji o chęci korzystania z niej przez pracownika – pracodawca nie ustalił z pracownikiem aby jego praca była pracą wykonywaną zdalnie.
Warunki zatrudnienia, w tym miejsce świadczenia pracy, były jasno określone i znane pracownikowi przed przyjęciem przez niego oferty zatrudnienia. Pracownik od początku był świadomy, że praca będzie wykonywana w siedzibie pracodawcy, zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie oraz komunikacji poprzedzającej jej zawarcie. Nie doszło zatem do zmiany charakteru pracy z pracy zdalnej na stacjonarną w trakcie trwania zatrudnienia – obecność pracownika w biurze nie stanowi nowego wymogu, lecz realizację wcześniej ustalonych warunków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
