Wyrok NSA z dnia 28 października 2025 r., sygn. II OSK 1731/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak (spr.) Sędzia del. WSA Anna Szymańska Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 28 października 2025 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej B. B. i J. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 20 kwietnia 2023 r. sygn. akt II SA/Bk 126/23 w sprawie ze skargi B. B. i J. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia 19 grudnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2023 r., sygn. akt II SA/Bk 126/23, oddalił skargę B. B. i J. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia 19 grudnia 2022 r., nr [...], w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.
Jak wskazał Sąd pierwszej instancji postępowanie w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch wiat w zabudowie zagrodowej, bez infrastruktury technicznej, na działce nr [...] w obrębie R., gm. J. K., zostało zainicjowane wnioskiem J. G. z dnia 26 marca 2021 r.
Pierwszą decyzją w sprawie z dnia 4 sierpnia 2021 r. Wójt Gminy J. K. ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch wiat na maszyny rolnicze z infrastrukturą techniczna, w zabudowie zagrodowej na przedmiotowej działce. W decyzji tej organ stwierdził, że planowana inwestycja będzie stanowiła rozbudowę i uzupełnienie siedliska rolniczego. Wskazano, że w wyniku przeprowadzonej analizy ustalono, że istnieje "dobrosąsiedztwo" dla planowanej zabudowy. Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne przekraczające średnie gospodarstwo rolne w gminie, jest również podatnikiem podatku rolnego w gminie J. K. Działka inwestycyjna zabudowana jest budynkiem gospodarczym oraz budynkiem mieszkalnym. Na działce znajdują się również silosy zbożowe. Następnie stwierdzono, że wiaty nie będą wyposażone w infrastrukturę techniczną; teren inwestycji posiada dostęp do drogi publicznej; teren inwestycji nie wymaga wyłączenia z produkcji rolnej, gdyż jest sklasyfikowany jako BrRVIa i BrRV, a decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
