Jednorazowa wypłata z brytyjskiego funduszu emerytalnego a obowiązek podatkowy w Polsce - Interpretacja indywidualna z dnia 12 czerwca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.379.2025.2.NM
Jednorazowe wypłaty z systemu emerytalnego z Wielkiej Brytanii podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Wielkiej Brytanii, zgodnie z art. 17 ust. 2 Konwencji polsko-brytyjskiej. Nie wymagają wykazywania w polskim zeznaniu podatkowym.
Teza AI
Istota problemu
Głównym problemem prawnym rozstrzygniętym przez organ podatkowy była kwestia opodatkowania w Polsce jednorazowej wypłaty środków z brytyjskiego funduszu emerytalnego przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce. Problem ten dotyczył zastosowania zasad unikania podwójnego opodatkowania oraz ustalenia, czy konieczne jest wykazanie tego dochodu w polskim rozliczeniu podatkowym.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy uznał, że jednorazowa wypłata emerytalnych środków z Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu wyłącznie w Wielkiej Brytanii, na podstawie art. 17 ust. 2 Konwencji polsko-brytyjskiej o unikaniu podwójnego opodatkowania. Decyzja ta opiera się na rozumieniu, że jednorazowe świadczenia w ramach systemu emerytalnego utworzonego w jednym z państw umawiających się powinny być opodatkowane jedynie w kraju, gdzie system został utworzony. Ponadto, otrzymane świadczenie nie musi być wykazywane w polskim zeznaniu podatkowym za rok 2024.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
