Interpretacja indywidualna z dnia 26 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.106.2025.2.EC
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe w części dotyczącej możliwości rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko za 2019 r., 2020 r. i 2021 r. i złożenia korekty zeznania podatkowego za te lata w celu skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko i nieprawidłowe w części dotyczącej możliwości rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko za 2022 r., 2023 r. i za 2024 r. i możliwości złożenia korekty zeznania podatkowego za 2022 r., 2023 r. i za 2024 r.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 stycznia 2025 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani pismem z 18 marca 2025 r. – w odpowiedzi na wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
6 października 2017 r. Sąd …. w ….. orzekł o rozwodzie, pozostawiając władzę rodzicielską dla obojga rodziców małoletniego dziecka - syna (urodzonego 19 kwietnia 2013 r.). Po rozwodzie ojciec dziecka zaprzestał kontaktować się z synem, nie interesuje się nim, nie chciał wpływać ani nie wpływa na jego wychowanie, nie podejmował i nadal nie podejmuje żadnych decyzji dotyczących wychowania dziecka, jego zdrowia czy edukacji. Nie podejmuje żadnych prób nawiązania kontaktu z dzieckiem ani z Wnioskodawczynią. W wyniku sytuacji, które miały miejsce, braku zainteresowania dzieckiem przez jego ojca, Wnioskodawczyni złożyła wniosek do Sądu o pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca dziecka. W dniu 4 kwietnia 2023 r. Sąd …. w … pozbawił władzy rodzicielskiej ojca nad małoletnim dzieckiem. Ojciec do obecnej chwili nie kontaktuje się z dzieckiem. Alimenty, które są zasądzone na dziecko, ściągane są przez komornika. W 2022 r. toczyło się również postępowanie przeciwko ojcu dziecka dotyczące art. 209 Kodeksu karnego, tj. niealimentacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
