13.03.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.95.2025.1.MF

Dotyczy ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym zawiadomienie ZAW-RD złożone przez Wnioskodawcę nie było skuteczne, a w konsekwencji Wnioskodawca może ponownie złożyć zawiadomienie ZAW-RD o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek bez ograniczeń wynikających z art. 28I ust. 2 ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 lutego 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

P spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Podatnik”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Wnioskodawca posiada siedzibę na terytorium Polski i jest polskim rezydentem podatkowym.

Od dnia (…) 2018 r. Wnioskodawca posiada ogół praw i obowiązków jako komplementariusz w P spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej jako: „P spółka komandytowa”).

Wnioskodawca zamierzając zmienić formę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych z zasad ogólnych na ryczałt od dochodów spółek (dalej także jako: „estoński CIT”) od 2022 r., złożył do końca stycznia 2022 r. zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek ZAW-RD. Zawiadomienie to Wnioskodawca złożył w przekonaniu, że spełnia przesłanki, o których mowa w art. 28j ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm., dalej jako: „ustawa o CIT”).

Po złożeniu zawiadomienia ZAW-RD Wnioskodawca dokonał dodatkowej analizy spełnienia warunków wynikających z art. 28j ust. 1 ustawy o CIT, której wynik wykazał, iż w związku z posiadaniem ogółu praw i obowiązków jako komplementariusz w P spółka komandytowa, Wnioskodawca nie spełnił warunku, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT. W związku niespełnieniem powyższego warunku, zawiadomienie ZAW-RD było niezasadne i nie powinno zostać złożone, ponieważ Podatnik nie posiadał w ogóle prawa do opodatkowania estońskim CIT. W konsekwencji Wnioskodawcy nie zmienił od początku 2022 roku formy opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne