Interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.736.2024.3.RH
Dotyczy ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wynagrodzenie otrzymywane przez prokurenta Spółki w opisanym powyżej stanie faktycznym nie jest ukrytym zyskiem w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 i ust. 3 UCIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 listopada 2024 roku, wpłynął Państwa wniosek z 22 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych. Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie pismem z 20 grudnia 2024 r. (wpływ tego samego dnia).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Spółka”), której siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Przeważającym przedmiotem działalności Spółki jest PKD (…).
Spółka jest objęta opodatkowaniem podatkiem dochodowym - ryczałtem od dochodów spółek, tzw. CIT-estońskim - uregulowanym w art. 28c-28t ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: „UCIT”). Jedna ze wspólniczek Spółki jest powołana jako prokurent w Spółce (dalej zwana: „prokurentem” lub „wspólniczką”). Wspólniczka posiada (…)% udziałów w Spółce. Jest to prokura łączna mieszana (prokurent działający z jednym członkiem zarządu). Dodatkowo mąż Wspólniczki, która jest prokurentem, jest większościowym wspólnikiem ((…)% udziałów w Spółce) spółki oraz jednym z dwóch członków zarządu.
Prokurent nie jest zatrudniony w spółce na umowę o pracę ani umowę cywilnoprawną.
Z tytułu pełnienia funkcji prokurenta osoba ta otrzymuje wynagrodzenie. Wynagrodzenie zostało ustalone na warunkach rynkowych, na podstawie uchwały Zarządu Spółki. Do obowiązków jako prokurenta należy: uczestnictwo w zarządzaniu Spółką, reprezentowanie Spółki na zewnątrz, podpisywanie umów i oświadczeń woli w imieniu Spółki, prowadzenie spraw Spółki, w tym zajmowanie się sprawami kadrowymi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
