Interpretacja indywidualna z dnia 26 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.911.2024.2.JK
Sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytuły zbycia udziałów.
Istota problemu
Główny problem prawny polegał na ustaleniu, czy wnioskodawca, który zmienił rezydencję podatkową z niemieckiej na polską, jest uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu nabycia udziałów w (...) Corp. w związku z wcześniejszym wniesieniem wkładu udziałów w (...) w ramach konwersji wierzytelności na kapitał. Istotne było rozstrzygnięcie, czy transakcja ta powinna zostać uznana za wymianę udziałów zgodnie z polskim prawem podatkowym.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy uznał, że wnioskodawca ma prawo rozpoznać jako koszty uzyskania przychodów historyczne koszty nabycia udziałów, więc może odebrać wartość wierzytelności transferowanych w ramach konwersji na kapitał jako koszt podatkowy. Argumentacja opierała się na uznaniu transakcji za wymianę udziałów podlegającą przepisom art. 24 ust. 8a oraz 24 ust. 8b ustawy o PIT, co pozwala na zaliczenie wydatków poniesionych na nabycie lub objęcie udziałów w inne spółki jako koszty podatkowe przy ich dalszym odpłatnym zbyciu. Zastosowanie znalazły przepisy dotyczące kosztów uzyskania przychodów przy wymianie udziałów i uznano za bez wpływu wcześniejsze miejsce i rezydencję podatkową wnioskodawcy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe w odniesieniu do pytania nr 1.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 27 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych ostatecznie sformułowanych w piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku
Pan (dalej: „Wnioskodawca”) przeniósł miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i od 2024 roku objęty jest nieograniczonym obowiązkiem podatkowym z tytułu PIT w Polsce (jest polskim rezydentem podatkowym). W okresie kilku wcześniejszych lat Wnioskodawca był niemieckim rezydentem podatkowym i podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
