Wyrok NSA z dnia 5 listopada 2024 r., sygn. II GSK 1149/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia NSA Marcin Kamiński Sędzia NSA Krzysztof Sobieralski Protokolant starszy asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 27 stycznia 2021 r. sygn. akt III SA/Po 330/20 w sprawie ze skargi W. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia 30 marca 2020 r. nr SKO-4220D/1/20 w przedmiocie negatywnego zaopiniowania projektu robót geologicznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 27 stycznia 2021 r., sygn. akt III SA/Po 330/20 oddalił skargę W.S. (dalej: skarżąca) na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu (dalej: SKO, Kolegium) z 30 marca 2020r. nr SKO-4220D/1/20 w przedmiocie negatywnego zaopiniowania projektu robót geologicznych.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Burmistrz Miasta i Gminy A. (dalej: organ pierwszej instancji) postanowieniem z 3 lutego 2020 r. nr 7/2020, wydanym na podstawie art. 106 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 z późn. zm.; dalej: k.p.a.) i art. 80 ust. 5 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2019 r., poz. 868 z późn. zm.; dalej: p.g.g.), po rozpatrzeniu wniosku Starosty A., zaopiniował negatywnie projekt robót geologicznych w celu wykonania ujęcia wód podziemnych z utworów neogenu na działce nr [...] w miejscowości B., gmina A., powiat A..
W uzasadnieniu organ wskazał, że projekt robót geologicznych sporządzony został na zlecenie skarżącej i przewidywał wywiercenie jednego otworu studziennego o głębokości około 99,0 m ujmującego do eksploatacji wody z utworów neogeńskich, filtrowanie, pompowanie oczyszczające, pompowanie pomiarowe; prace laboratoryjne; pomiary geodezyjne oraz opracowanie dokumentacji hydrogeologicznej. Ujęcie wód podziemnych, jak wskazano, ma być wykorzystywane na potrzeby gospodarstwa domowego, w ramach zwykłego korzystania z wód. W związku z faktem, że planowany otwór miał być zlokalizowany w odległości około 280 m od istniejącej studni zaopatrującej w wodę mieszkańców A. przekazano projekt do Zakładu Hydrogeologii i Ochrony Wód Instytutu Geologii UAM, w celu oceny możliwości eksploatacji wód podziemnych w planowanej lokalizacji. Stanowiąca załącznik do postanowienia opinia uzyskana z Instytutu stwierdzała, że eksploatacja projektowanej studni w zasięgu obszaru zasobowego studni wodociągowej ujmującej wody z utworów jury spowodowałaby sczerpywanie zasobów studni i obniżenie w niej zwierciadła wody.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty