Wyrok NSA z dnia 2 października 2024 r., sygn. II OSK 2738/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Paweł Miładowski sędzia del. WSA Jan Szuma Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 2 października 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 maja 2021 r. sygn. akt VII SA/Wa 290/21 w sprawie ze skargi B.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ciechanowie z dnia 19 listopada 2020 r. nr SKO/I/IV/1040/2020 w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 18 maja 2021 r., VII SA/Wa 290/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) w Warszawie, oddalił skargę B.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ciechanowie (SKO lub Kolegium) z 19 listopada 2020 r., nr SKO/I/IV/1040/2020, w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
2.1. Jak wynika z ustaleń sądu wojewódzkiego, E. Sp. z o.o. w Krakowie (Spółka, inwestor), zwróciła się do Burmistrza Miasta Pułtuska (Burmistrz) o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie instalacji fotowoltaicznej "[...]" o mocy do 1MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, na terenie działki nr ewid. [...] we wsi [...], gm. P. Po modyfikacji i uzupełnienia braków formalnych wniosku, Burmistrz poinformował strony o wszczęciu postępowania w sprawie o ustalenie warunków zabudowy dla planowanej inwestycji.
2.2. Wyrokując w sprawie VII SA/Wa 290/21 kolejno wskazano, że do organu I instancji wpłynęły protesty szeregu osób sprzeciwiających się planowanej inwestycji w sąsiedztwie ich działek. Sąd pierwszej instancji wskazał, że Burmistrz wystąpił do organów uzgadniających przedkładając im projekt decyzji ustalającej warunki zabudowy dla planowanego przedsięwzięcia. Inwestor zmodyfikował złożony wniosek o ustalenie warunków zabudowy wyjaśniając, że powierzchnia zabudowy tożsama z powierzchnią podlegającą przekształceniu będzie wynosiła maksymalnie 4900 m², tj. mniej niż 0,5 ha. Jest to faktyczna powierzchnia, która będzie zajmowana przez urządzenia infrastruktury farmy fotowoltaicznej. Powierzchnia między rzędami paneli nie zostanie utwardzona i będzie w dalszym ciągu rosła na niej roślinność pierwotnie tam występująca tworząc powierzchnię biologicznie czynną. Z uwagi na powyższe zmiany Burmistrz przesłał ponownie do organów uzgadniających zmodyfikowany projekt decyzji z prośbą o jego uzgodnienie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty