22.10.2024

Konieczność przestrzegania zasad sporządzania operatów szacunkowych przy ustalaniu opłat planistycznych - Wyrok NSA z dnia 22 października 2024 r., sygn. II OSK 2894/21

Podstawą do naliczenia jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest operat szacunkowy, który powinien wykazywać związek przyczynowy między uchwaleniem planu a wzrostem wartości nieruchomości. Ocena operatu szacunkowego przez organ administracji odnosi się przede wszystkim do analizy jego spójności, logiczności oraz zgodności z metodologicznymi standardami wyceny, nie obejmując jednak weryfikacji od strony wiedzy specjalistycznej przynależnej rzeczoznawcom.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Leszek Kiermaszek, Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.), Sędzia WSA (del.) Grzegorz Antas, Protokolant starszy sekretarz sądowy Bernadetta Pręgowska, po rozpoznaniu w dniu 22 października 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 3 sierpnia 2021 r. sygn. akt II SA/Wr 272/21 w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 22 lutego 2021 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, wyrokiem z 3 sierpnia 2021 r., sygn. akt II SA/Wr 272/21, oddalił skargę W. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 22 lutego 2021 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z 17.12.2020 r. (nr [...]), Burmistrz [...] ustalił W. K. jednorazową opłatę w wysokości 15 900,00 zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości położonej w miejscowości [...] gmina [...] oznaczonej ewidencyjnie numerem działki [...] [...] o pow. 0,3108 ha na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości [...] zatwierdzonego uchwałą nr [...] Rady Miejskiej [...] z [...].12.2017 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości [...]. Uchwała ta została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego z [...].05.2018 r. pod pozycją nr [...] i zaczęła obowiązywać od 31.05.2018 r. Jako podstawę prawną decyzji organ I instancji powołał przepis art. 36 ust. 4 ustawy z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tj. Dz.U. z 2020 r., poz. 239 ze zm., dalej: u.p.z.p.) oraz § 12 powołanej wyżej uchwały Nr [...]. Zgodnie z § 12 tej uchwały Rada ustaliła stawkę procentową w wysokości 30% dla naliczenia jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem planu miejscowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne