02.10.2024

Wyrok NSA z dnia 2 października 2024 r., sygn. II OSK 2663/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Paweł Miładowski sędzia del. WSA Jan Szuma Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 2 października 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 15 lipca 2021 r. sygn. akt II SA/Wr 227/21 w sprawie ze skargi B.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 16 grudnia 2020 r. nr SKO 4121/8/20 w przedmiocie nałożenia obowiązku przywrócenia sposobu zagospodarowania działki oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 15 lipca 2021 r., II SA/Wr 227/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) we Wrocławiu, oddalił skargę B.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu (Kolegium lub SKO) z 16 grudnia 2020 r. nr SKO 4121/8/20, w przedmiocie nałożenia obowiązku przywrócenia sposobu zagospodarowania działki przez zaprzestanie wykorzystywania terenu działki jako zaplecza sprzętu rolniczego. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

2.1. Jak wynika z ustaleń sądu wojewódzkiego, decyzją Wójta Gminy [...] (Wójt) z 28 września 2020 r. (znak: R-NB.6731.1.2020.AR) nakazano B.G., jako właścicielce nieruchomości położonej we wsi [...] przy ul. [...], oznaczonej geodezyjnie jako działka nr [...], obręb [...], w terminie do 31 marca 2021 r., zagospodarować nieruchomość zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obowiązującym dla terenów położonych w obrębie [...], o nazwie MPZP [...] A - zatwierdzonym uchwałą Nr [...] Rady Gminy [...] z 25 września 2013 r. (MPZP).

2.2. W wyroku wskazano, że Wójt przeprowadził postępowanie na podstawie art. 59 ust. 3 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2020, poz. 293 ze zm., Upzp) w przedmiocie zagospodarowania przez skarżącą terenu działki [...] w spekcie zgodności z MPZP. Postępowanie wszczęto w związku ze skargą właściciela nieruchomości sąsiedniej, w której podnoszono uciążliwości na nieruchomości skarżącej. Ustalono przy tym, że skarżąca nabyła działkę nr [...] w 2015 r., oświadczając podczas transakcji, że zakupu dokonuje na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej pod nazwą "[...]". W toku oględzin stwierdzono, że na przedmiotowym terenie znajduje się: 1) trzykondygnacyjny budynek mieszkalny, w którym mieści się pomieszczenie biurowe o powierzchni ok. 35-40 m²; 2) dwukondygnacyjny budynek mieszkalno-usługowy, który wraz z częścią budynku gospodarczego oraz gruntem o powierzchni 0,05 ha jest przedmiotem dzierżawy na rzecz N.G.; 3) zaplecze gospodarcze (budynek jednokondygnacyjny); 4) sprzęty budowlano-gospodarcze; 5) palety drewniane, 6) parking dla samochodów. Organ gminy ustalić miał, że podwórze jest w znacznej części wyłożone płytami betonowymi, część podłoża jest gruntowa, a część porośnięta trawą. B.G. oświadczyła, że prowadzi działalność związaną z utrzymaniem zieleni i realizacją nasadzeń. Na działce jest cięte i przechowywane drewno z przeznaczeniem wyłącznie na potrzeby własne, cięcie drzewa przeznaczonego do sprzedaży odbywa się na innej działce. Podczas oględzin najemca nieruchomości – N.G. – poinformował, że zgodnie z umową wykorzystuje nieruchomość jako zaplecze sprzętu rolniczego. W ocenie Wójta nieruchomość wykorzystywana jest w sposób niezgodny z MPZP, który przewiduje mieszkaniową funkcję terenu z opcją usług uzupełniających nieuciążliwych (symbol 23MN). Skarżąca wykorzystuje bowiem pod działalność gospodarczą ok. 62% powierzchni całkowitej budynków oraz całą powierzchnię działki nr [...], mimo że według ustaleń MPZP na cele usług uzupełniających przeznaczyć można maksymalnie 30% powierzchni terenu nieruchomości oraz 30% powierzchni całkowitej budynku. Tym samym należało zobowiązać skarżącą do zagospodarowania terenu zgodnie z MPZP.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne