Wyrok NSA z dnia 9 października 2024 r., sygn. I FSK 946/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.), Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia WSA (del.) Maja Chodacka, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 9 października 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 lutego 2024 r. sygn. akt I SA/Po 640/23 w sprawie ze skargi T. L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia 28 czerwca 2023 r. nr 3001-IOV-12.4103.64.2021 w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za I i II kwartał 2014 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. L. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu kwotę 4050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu pierwszej instancji
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 8 lutego 2024 r., sygn. akt I SA/Po 640/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (dalej: sąd pierwszej instancji) oddalił skargę T. L. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu (dalej: organ odwoławczy) z dnia 28 czerwca 2023 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za I i II kwartał 2014 r.
1.2. Z uzasadnienia wyroku wynika, że powodem wydania decyzji w sprawie było uznanie przez organy, że otrzymane przez skarżącego od dwóch podmiotów (A. J. P. oraz K. R. D., dalej łącznie: wystawcy faktur lub kontrahenci) faktury nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, tj. były nierzetelne zarówno pod względem podmiotowym, jak i przedmiotowym, w związku z czym skarżący nie miał prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tych faktur.
1.3. Sąd pierwszej instancji oddalił skargę, stwierdzając, że zaskarżona decyzja nie narusza prawa. Według sądu:
1) doszło do skutecznego zawieszenia biegu terminu przedawnienia spornych zobowiązań podatkowych na podstawie art. 70 § 6 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm., dalej: o.p.), przy czym o braku instrumentalności czynności wszczęcia dochodzenia świadczy m.in. podjęcie szeregu czynności w postępowaniu przygotowawczym, w tym sformułowanie i ogłoszenie zarzutów podejrzanemu i przesłuchanie skarżącego w charakterze podejrzanego; w konsekwencji za bezzasadne sąd uznał wszystkie zarzuty podniesione przez skarżącego w związku z kwestią rzekomego przedawnienia zobowiązań podatkowych;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty