Podleganie ubezpieczeniom przez jedynego wspólnika sp. z o.o. – zasady postępowania
Dla celów ubezpieczeń społecznych wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. jest traktowany jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. Oznacza to, że co do zasady podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Obowiązek ubezpieczeń społecznych jedynego wspólnika sp. z o.o. może być wyłączony w sytuacji, gdy zachodzi zbieg tytułów do tych ubezpieczeń.
Jedyny wspólnik sp. z o.o. opłaca składki ZUS na ogólnych zasadach obowiązujących inne osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Nie może on jednak korzystać jako wspólnik z ulgi na start, wakacji składkowych czy z preferencji umożliwiających opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.
Ubezpieczenie jedynego wspólnika sp. z o.o.
Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. (jako osoba prowadząca działalność gospodarczą):
powinien być objęty obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi, jeśli nie posiada innych tytułów do tych ubezpieczeń lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty innej niż z tytułu niezdolności do pracy,
do ubezpieczenia chorobowego jest zgłaszany na zasadzie dobrowolności (o ile podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym),
podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu.
W praktyce zdarza się, że wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. podejmuje inne, dodatkowe aktywności zarobkowe. W takim przypadku:
dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń,
w kontekście obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne decydujące znaczenie ma przede wszystkim podstawa wymiaru składek ZUS uzyskiwana w ramach danego źródła przychodów, z którego może dojść do zbiegu tytułów do ubezpieczeń.
Tabela. Najczęściej występujące zbiegi tytułów do ubezpieczeń u wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.
Rodzaj zbiegu tytułów do ubezpieczeń | Skutki w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne |
Bycie wspólnikiem i prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej | Składki na ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe z jednego wybranego tytułu (art. 9 ust. 3 ustawy systemowej). |
Bycie wspólnikiem i umowa o pracę | Jeśli wspólnik ma dodatkowe źródło przychodów wynikające z umowy o pracę, wówczas z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej (tj. posiadania statusu jedynego wspólnika sp. z o.o.) obowiązkowe jest wyłącznie ubezpieczenie zdrowotne, pod warunkiem jednak że:
W przeciwnym wypadku z działalności gospodarczej osoba ta będzie także objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi (art. 9 ust. 1 i 1a ustawy systemowej).
Przykład Od stycznia 2023 r. Piotr K. (35 lat) prowadzi jednoosobowo spółkę z o.o. (jest jej jedynym właścicielem), z racji czego podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Od 1 stycznia 2025 r. jest także zatrudniony na pełny etat na podstawie umowy o pracę za minimalnym wynagrodzeniem. W opisanej sytuacji w przypadku aktywności biznesowej od stycznia 2025 r. Piotr K. obligatoryjnie musi uiszczać wyłącznie składkę zdrowotną. |
Bycie wspólnikiem i umowa zlecenia | Tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest pozarolnicza działalność gospodarcza, a składki na te ubezpieczenia z umowy zlecenia są dobrowolne, z tym zastrzeżeniem, że wspólnik może zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń, gdy podstawa wymiaru składek z umowy zlecenia na przedmiotowe ubezpieczenia w danym miesiącu wynosi co najmniej tyle, ile najniższa podstawa wymiaru składek z działalności gospodarczej – prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2025 r. ma wynieść 8673 zł (czyli podstawa wymiaru składek wyniesie co najmniej 5203,80 zł – 60% z 8673 zł). |
Bycie wspólnikiem i posiadanie prawa do emerytury lub renty innej niż z tytułu niezdolności do pracy | Jeżeli wspólnik ma ustalone prawo do emerytury, to z tytułu pozarolniczej działalności składki emerytalno-rentowe są dobrowolne (art. 9 ust. 5 ustawy systemowej). Takiego przywileju nie daje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy (art. 9 ust. 4c ustawy systemowej) – oznacza to, że w tym przypadku jako jedyny wspólnik sp. z o.o. będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. |
Niezależnie od przedstawionych wyjaśnień wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. co do zasady jest zobowiązany opłacać składkę zdrowotną od każdej aktywności zarobkowej (art. 82 ust. 1 i ust. 2 ustawy zdrowotnej). Obowiązek ten dotyczy np. każdej jednoosobowej spółki z o.o., w której posiada się udziały.
W tym zakresie występują dwa wyjątki. Pierwszy z nich mówi o tym, że składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności nie opłaca osoba, której świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, w przypadku gdy:
uzyskuje ona dodatkowe przychody z pozarolniczej działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub
opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej (art. 82 ust. 8 ustawy zdrowotnej).
Drugi wyjątek przewiduje, że jedną składkę zdrowotną od wszystkich jednoosobowych spółek z o.o. można płacić pod warunkiem jednoczesnego prowadzenia jednoosobowo pozarolniczej działalności gospodarczej (albo w ramach spółki cywilnej, jawnej bądź partnerskiej). W takim przypadku jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne ustala się z działalności indywidualnej i/lub ze spółki cywilnej/jawnej/partnerskiej oraz dodatkowo należy opłacić odrębną, ale tylko „pojedynczą” składkę zdrowotną jako wspólnik jednoosobowych spółek z o.o. Potwierdza to interpretacja indywidualna wydana przez ZUS 27 lipca 2023 r. (DI/100000/43/648/2023). Podobne wnioski płyną z interpretacji z 22 stycznia 2024 r. (DI/200000/43/19/2024), z której wynika, że wspólnik w kilku jednoosobowych spółkach z o.o., prowadzący także indywidualnie firmę na podstawie wpisu do CEIDG:
z tytułu aktywności w spółkach opłaca jedną składkę zdrowotną,
z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opłaca składkę zdrowotną naliczoną w sposób zależny od formy opodatkowania dochodów z tej działalności.
36-letni mieszkaniec Łodzi prowadzi firmę na podstawie wpisu do CEIDG opodatkowaną ryczałtem, z której zarobki dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych traktowane są jako przychody z działalności gospodarczej. Ponadto jest wspólnikiem w trzech jednoosobowych spółkach z o.o. oraz wspólnikiem w jednej spółce komandytowej.
W tych okolicznościach przedsiębiorca powinien opłacać odrębnie dwie składki zdrowotne:
jedną od przychodów z działalności indywidualnej – według zasad obowiązujących ryczałtowców,
drugą od działalności prowadzonej jako wspólnik w trzech jednoosobowych spółkach z o.o. oraz jednej spółce komandytowej.
Należy zauważyć, że ZUS przez lata domagał się regulowania składek również przez wspólników dwuosobowych spółek z o.o. posiadających 99% udziałów. Taką praktykę zakwestionował jednak Sąd Najwyższy m.in. w uchwale z 21 lutego 2024 r. (III UZP 8/23), powołując się na literalne brzmienie art. 6 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy systemowej. Oznacza to, że wspólnik ten nie podlega ubezpieczeniom społecznym na zasadach obowiązujących jedynego wspólnika sp. z o.o. (tj. jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą).
Powstanie obowiązku ubezpieczeń jedynego wspólnika sp. z o.o.
Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia wpisania spółki do Krajowego Rejestru Sądowego (albo od dnia nabycia udziałów w spółce) do dnia wykreślenia spółki z KRS (albo zbycia wszystkich udziałów w spółce), z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności przez spółkę zostało zawieszone (art. 13 pkt 4a ustawy systemowej).
W stanie prawnym obowiązującym do 17 września 2021 r. wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o., jawnych, partnerskich oraz komandytowych podlegali obowiązkowi ubezpieczeń społecznych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia jej zaprzestania, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36aa ustawy systemowej oraz ustawy – Prawo przedsiębiorców.
Powyższe stanowisko:
jest zgodne z linią orzeczniczą Sądu Najwyższego oraz wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 25 września 2014 r. (SK 4/12),
miało na celu wyeliminowanie wątpliwości co do daty objęcia ww. wspólników obowiązkiem opłacania składek ZUS,
oznacza uzależnienie obowiązku ubezpieczeń od statusu wspólnika wspomnianych wyżej spółek handlowych, co pozwala zniwelować ewentualne próby obchodzenia obowiązku ubezpieczeniowego i stosować jednakowe regulacje w stosunku do wszystkich wymienionych wspólników.
Obecnie wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. podlega ubezpieczeniom społecznym bez względu na to, czy prowadzi działalność gospodarczą, ponieważ kwestia ta jest powiązana jedynie z posiadaniem przez niego statusu wspólnika. Znajduje to potwierdzenie chociażby w postanowieniu SN z 24 maja 2023 r. (III USK 322/22), w uzasadnieniu którego wskazano:
SN
Skoro w ustawie systemowej zachodzi wyraźne wydzielenie określonego kręgu wspólników jako podlegających ubezpieczeniom społecznym z uwagi na ich status w tych spółkach (art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 4 u.s.u.s.) od innych osób prowadzących pozarolniczą działalność, do których należą wspólnicy spółek cywilnych prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej (art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6), to w konsekwencji tego jedyny wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym na podstawie tytułu wynikającego z art. 8 ust. 6 pkt 4 u.s.u.s. W świetle tego przepisu, samo posiadanie statusu wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością decyduje o podleganiu przez niego ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej.
(…) Mając powyższe na względzie, zaprzestanie prowadzenia przez spółkę z o.o. działalności gospodarczej nie skutkuje ustaniem obowiązku podlegania przez jedynego wspólnika takiej spółki ubezpieczeniom społecznym, co wynika wprost z brzmienia art. 13 ust. 4a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który precyzuje okresy podlegania ubezpieczeniom, gdzie wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu podlegają od dnia wpisania spółki do Krajowego Rejestru Sądowego albo od dnia nabycia udziałów w spółce do dnia wykreślenia spółki z Krajowego Rejestru Sądowego, albo zbycia wszystkich udziałów w spółce, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności przez spółkę zostało zawieszone na podstawie przepisów ustaw z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.
Mieszkający w Łodzi 32-latek 1 lutego 2024 r. założył spółkę z o.o., w której posiada 100% udziałów. Spółka nie prowadzi faktycznie żadnej działalności gospodarczej i nie przynosi przychodów, a wspomniany łodzianin, jej jedyny wspólnik, właściwie się nią nie zajmuje, bo zlecił wszystkie sprawy formalne pełnomocnikowi. Mimo opisanych okoliczności powinien on być objęty ubezpieczeniami ZUS z tytułu bycia jedynym wspólnikiem spółki z o.o.
Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych
Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. jest płatnikiem składek na własne ubezpieczenia. Z tego powodu powinien on dokonać zgłoszenia siebie jako płatnika składek (na druku ZUS ZFA) oraz do właściwych ubezpieczeń (społecznych i/lub zdrowotnego) na odpowiednich drukach:
ZUS ZUA – zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, lub
ZUS ZZA – zgłoszenie tylko do ubezpieczenia zdrowotnego,
z kodem tytułu ubezpieczenia 05 43 xx.
Odnośnie do wskazanych dokumentów zgłoszeniowych warto zwrócić uwagę, że:
należy je przekazać do ZUS w terminie 7 dni od daty wpisania spółki do KRS;
jako dane identyfikacyjne wspólnik powinien podać w nich własne dane identyfikacyjne, tj.: NIP i PESEL lub NIP i REGON (jeżeli prowadzi również działalność gospodarczą inną niż działalność w formie spółki);
właściwy kod tytułu ubezpieczenia to ten rozpoczynający się od cyfr 05 43 (pamiętajmy, że kod składa się z 6 cyfr, a dwie ostatnie to wskazanie prawa do emerytury/renty oraz stopnia niepełnosprawności, jeżeli ubezpieczony posiada odpowiednie orzeczenie, a zatem przykładowo zgłoszenie do ZUS wspólnika, który nie ma orzeczonej niepełnosprawności, ale posiada prawo do emerytury, należy wypełnić z kodem 05 43 10);
w polu dotyczącym daty powstania obowiązku ubezpieczenia podaje się dzień wpisania spółki do KRS lub dzień nabycia udziałów w spółce.
Podstawa wymiaru składek ZUS
Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. nie jest uprawniony do korzystania z takich przywilejów składkowych jak:
wakacje składkowe;
ulga na start dotycząca przedsiębiorców rozpoczynających po raz pierwszy lub wznawiających po co najmniej 5 latach działalność gospodarczą;
preferencyjna podstawa wymiaru składek społecznych wynosząca 30% ustawowej płacy minimalnej, przewidziana do stosowania przez 24 miesiące od rozpoczęcia działalności lub zakończenia korzystania z ulgi na start, dla przedsiębiorców rozpoczynających po raz pierwszy lub wznawiających po co najmniej 5 latach działalność gospodarczą;
mały ZUS plus dotyczący przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku kalendarzowym osiągnęli przychody nieprzekraczające 120 000 zł.
W konsekwencji wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. obowiązują podstawy wymiaru składek ZUS wynoszące odpowiednio:
dla składek na ubezpieczenia społeczne – 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego w danym roku do ustalenia rocznego limitu podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych – w 2025 r. nie może być niższa niż 5203,80 zł (60% z 8673 zł);
dla składki zdrowotnej – 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku (tj. 2024 r.), włącznie z wypłatami z zysku.
Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. powinien rozliczać i opłacać za siebie składki do ZUS za dany miesiąc do 20 dnia następnego miesiąca.
art. 6 ust. 1 pkt 1, pkt 4, pkt 5, art. 8 ust. 6, art. 9, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 4–4a, art.17a, art. 18 ust. 1 i ust. 8, art. 18a, art. 18c ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 497; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1615
art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a, pkt 1 lit. c, pkt 1 lit. e, art. 69 ust. 1, art. 82 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 146; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1615
POWOŁANE ORZECZENIA SĄDÓW:
uchwała SN z 21 lutego 2024 r. (III UZP 8/23)
wyrok TK z 25 września 2014 r. (SK 4/12)
postanowienie SN z 24 maja 2023 r. (III USK 322/22)
POWOŁANE INTERPRETACJE URZĘDOWE:
interpretacja indywidualna ZUS z 27 lipca 2023 r. (DI/100000/43/648/2023)
interpretacja indywidualna ZUS z 22 stycznia 2024 r. (DI/200000/43/19/2024)
Mariusz Pigulski
ekspert i praktyk, zajmujący się od wielu lat prawem pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty