Zobowiązanie podzielne - Wyrok SN z dnia 6 sierpnia 2024 r., sygn. II CSKP 1827/22
Świadczenie obiektywnie podzielne niekoniecznie ma taki charakter w ramach konkretnego stosunku prawnego; brak szczegółowego przydziału obowiązków w umowie oznacza niepodzielność świadczenia, a zatem możliwość solidarnej odpowiedzialności pozwanych.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Marcin Łochowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Agnieszka Góra-Błaszczykowska
SSN Agnieszka Jurkowska-Chocyk
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 6 sierpnia 2024 r. w Warszawie skargi kasacyjnej L. spółki akcyjnej w K. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 16 kwietnia 2021 r., I AGa 67/20 w sprawie z powództwa "F." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. przeciwko L. spółce akcyjnej w K. i "P." spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. o zapłatę,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. zasądza od L. spółki akcyjnej w K. na rzecz "F." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 16 kwietnia 2021 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Kielcach z 25 czerwca 2019 r. w ten sposób, że zasądził od pozwanych L. S.A. w K. i „P” sp. z o.o. w W. solidarnie na rzecz F. spółki z o.o. w K. 877 565,24 zł z bliżej określonymi odsetkami, oddalił powództwo w pozostałym zakresie, oddalił apelację w pozostałej części i orzekł o kosztach procesu w obu instancjach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty