Wyrok SN z dnia 24 lutego 2023 r., sygn. II CSKP 1241/22
Artykuł 441 § 1 k.c. statuuje generalną zasadę odpowiedzialności solidarnej w tych wszystkich wypadkach, w których kilka osób odpowiada za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym. Odpowiedzialność z tego tytułu występuje więc wówczas, gdy szkodę wyrządziło kilka osób będących bezpośrednimi sprawcami lub współsprawcami. Chodzi tutaj o szkodę wyrządzoną nie tylko, gdy sprawcy działają wspólnie i w porozumieniu, ale także gdy jest ona wynikiem całokształtu działalności wszystkich sprawców. Zgodnie bowiem z tym przepisem jeżeli kilka osób ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym, ich odpowiedzialność jest solidarna. Osoby te mogą odpowiadać na jednej lub na różnych podstawach prawnych. Do powstania solidarnej odpowiedzialności kilku osób z tytułu czynu niedozwolonego konieczne jest, aby każda z tych osób była z osobna zobowiązana wobec poszkodowanego. Wspólne wyrządzenie szkody w rozumieniu art. 441 § 1 k.c. zachodzi nie tylko wtedy, gdy szkodę wyrządziło kilka osób jednocześnie, ale także wtedy, gdy do powstania szkody przyczyniło się kilka osób kolejno i w różnym czasie.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marta Romańska (przewodniczący)
SSN Grzegorz Misiurek
SSN Władysław Pawlak (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa K. J. przeciwko Skarbowi Państwa - Aresztowi Śledczemu w Kielcach o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 24 lutego 2023 r. w Izbie Cywilnej w Warszawie, skargi kasacyjnej strony pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 14 października 2020 r., sygn. akt I ACa 563/19,
uchyla zaskarżony wyrok w części uwzględniającej apelację powoda (pkt 1) oraz oddalającej apelację pozwanego (pkt 2), a także w odniesieniu do rozstrzygnięcia o kosztach postępowania apelacyjnego (pkt 3) i w tym zakresie sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w Krakowie do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
K. J. w pozwie wniesionym w dniu 28 listopada 2016 r. przeciwko Skarbowi Państwa - Aresztowi Śledczemu w Kielcach domagał się zasądzenia kwoty 300 000 zł z ustawowymi odsetkami tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę związaną z brakiem zapewnienia mu bezpiecznych warunków odbywania w tej jednostce penitencjarnej tymczasowego aresztowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty