Interpretacja indywidualna z dnia 30 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.431.2024.1.EJ
Czy podjęcie uchwały o wypłacie Niewypłaconych zysków i wypłata Niewypłaconych zysków w okresie, gdy Spółka jest objęta ryczałtem od dochodów spółek, będą podlegały opodatkowaniu estońskim CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy podjęcie uchwały o wypłacie Niewypłaconych zysków i wypłata Niewypłaconych zysków w okresie, gdy Spółka jest objęta ryczałtem od dochodów spółek, będą podlegały opodatkowaniu estońskim CIT. Uzupełnili go Państwo pismem z 2 sierpnia 2024 r. (wpływ tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: ,,Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka posiada siedzibę oraz zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z czym zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805, ze zm.; dalej jako: „ustawa o CIT” lub „u.p.d.o.p.”), jest tzw. polskim rezydentem podatkowym podlegającym obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce, bez względu na miejsce ich osiągania. Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż hurtowa (...). Spółka funkcjonuje na rynku od około (…) lat. Spółka od 1 stycznia 2022 r. jest podatnikiem ryczałtu od dochodów spółek, unormowanego w rozdziale 6b ustawy o CIT (dalej także jako: „estoński CIT”). W poprzednich latach, tj. w latach, w których Spółka nie była objęta opodatkowaniem estońskim CIT, wygenerowała zyski, które zostały opodatkowane na zasadach ogólnych CIT, tj. zgodnie z art. 18 ust. 1 w zw. z art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT stawką 19%, jednak dokonane w latach poprzednich podziały tych zysków były dokonywane w taki sposób, że część z nich była wypłacana na rzecz wspólników, a pozostała ich część była przeznaczana na kapitał zapasowy Spółki (dalej jako: „Niewypłacone zyski”). Spółka dokonuje wypłaty zysków wygenerowanych w okresie podlegania opodatkowaniu estońskim CIT, natomiast obecnie planowane jest dokonywanie wypłat części Niewypłaconych zysków. Przedmiotowa wypłata Niewypłaconych zysków dokonywana będzie na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki. Uchwały te będą jasno precyzować, jakie dokładnie zyski będą wypłacane oraz z jakiego okresu. Ponadto Spółka wyodrębniła w kapitale własnym kwotę zysków wypracowanych przed objęciem jej estońskim CIT. Obecnie Spółka wyodrębnia w prowadzonej ewidencji księgowej zarówno kwotę zysków wypracowanych w okresie, w którym objęta jest ryczałtem od dochodów spółek, jak również kwotę zysków wypracowanych w okresie przed objęciem jej estońskim CIT (Niewypłacone zyski).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty