Nieważność ograniczeń w zbywalności akcji na okaziciela wynikających z postanowień statutu spółki - Wyrok SN z dnia 22 maja 2024 r., sygn. II CSKP 2028/22
Ograniczenia zbywalności akcji przewidziane w statucie spółki akcyjnej nie mogą dotyczyć akcji na okaziciela, gdyż zgodnie z art. 57 § 1 k.c. każda czynność prawna ograniczająca zbywalność zbywalnego prawa jest nieważna, chyba że takie ograniczenie wynika bezpośrednio z ustawy.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Beata Janiszewska (przewodniczący)
SSN Agnieszka Góra-Błaszczykowska (sprawozdawca)
SSN Jacek Grela
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 22 maja 2024 r. w Warszawie skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 12 maja 2021 r., I ACa 973/19, w sprawie z powództwa J. M. przeciwko T. spółce akcyjnej w K. o zwolnienie od egzekucji,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Powód J. M. wniósł o zwolnienie od postępowania zabezpieczającego i egzekucji 10714 akcji na okaziciela serii A spółki H. S.A. w R., o wskazanych w pozwie numerach, które Komornik Sądowy zajął w toku postępowania zabezpieczającego i odebrał z T. S.A.
Analogiczny pozew wniósł powód B. Ł. Obie sprawy połączone zostały do wspólnego prowadzenia i rozpoznania. Z uwagi na niewniesienie skargi kasacyjnej przez drugiego z powodów, w dalszym ciągu uzasadnienia pominięto dotyczące go ustalenia.
Wyrokiem z 26 czerwca 2019 r. Sąd Okręgowy w Katowicach oddalił oba powództwa, a wyrokiem z 12 maja 2021 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach oddalił apelacje obu powodów.
Sąd Apelacyjny podzielił ustalenia faktyczne Sądu pierwszej instancji i przyjął je za własne. Powołał się na art. 7 ust. 2 Statutu H. S.A. w R., według którego spółka może zorganizować obrót swoimi akcjami pomiędzy osobami trzecimi, albo zlecić zorganizowanie i prowadzenie takiego obrotu. Zgodnie z art. 9 ust. 2 tego statutu, w celu wydania akcji spółka miała złożyć je do depozytu w wybranym przez siebie banku, biurze maklerskim lub innej instytucji posiadającej uprawnienia do przechowywania papierów wartościowych oraz spowodować wydanie akcjonariuszowi przez ten bank, biuro maklerskie lub instytucję imiennego zaświadczenia depozytowego. Akcjonariusz może podjąć akcje z tego depozytu, po ich uprzedniej zamianie na akcje imienne (art. 9 ust. 3), przy czym do zbycia akcji imiennych wymagana jest zgoda zarządu spółki wyrażona w terminie 5 miesięcy (art. 9 ust. 5).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty