Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.390.2024.1.DP
Czy w związku z niesporządzeniem sprawozdania finansowego w 2023 r. Spółka nie dokonała wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek i będzie uprawniona, w 2024 r. w przypadku dochowania wszelkich formalności i ustawowych wymogów, do stosowania ryczałtu od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy:
- czy w związku z niesporządzeniem na dzień 31 stycznia 2023 r. sprawozdania finansowego zgodnego z wymogami ustawy o rachunkowości Spółka nie dokonała wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek od dnia 1 lutego 2023 r.
- czy Spółka będzie uprawniona w 2024 r., w przypadku dochowania wszelkich formalności i ustawowych wymogów opisanych w wyżej wskazanym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, do stosowania ryczałtu od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Spółka komandytowa (dalej: „Spółka”) w pierwszej kolejności wskazuje, że uzyskała już w 2023 r. interpretację indywidualną dotyczącą stosowania ryczałtu od dochodów spółek począwszy od 1 lutego 2023 r. Jednakże, sporządzając i składając sprawozdanie finansowe za okres luty-grudzień 2023 r. do Krajowego Rejestru Sądowego, Spółka stwierdziła, że popełniła błąd, ponieważ sprawozdanie finansowe Spółki na dzień 31 stycznia 2023 r. – a zatem na ostatni dzień miesiąca przed planowanym rozpoczęciem stosowania estońskiego CIT – nie zostało sporządzone zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości. Wadliwość sporządzonego sprawozdania finansowego dotyczyła formy elektronicznej oraz podpisów elektronicznych, o których mowa w art. 45 ust. 1f ustawy o rachunkowości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty