Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.287.2024.4.ASZ
Skutki podatkowe sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z naniesionymi na tym gruncie budynkami oraz prawa własności gruntu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
4 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 24 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z naniesionymi na tym gruncie budynkami oraz prawa własności gruntu. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 sierpnia 2024 r. (data wpływu 20 sierpnia 2024 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
Sp. z o.o. A (dalej jako: Spółka lub Sprzedający)
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Sp. z o.o. B (dalej jako: Kupujący)
Opis zdarzenia przyszłego
Zainteresowany będący stroną postępowania − Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością A (dalej jako: „Spółka” lub „Sprzedający”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, podlegającym opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej oznaczonej numerem (…) o pow. (…) m2 (grunt ten jest własnością Skarbu Państwa) oraz właścicielem nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę ewidencyjną numer (…) o pow. (…) m2, położonych w A. (dalej również określane łącznie jako: „Działki”). Działki tworzą wspólny teren o powierzchni (…) m2.
W chwili obecnej nieruchomość gruntowa oznaczona numerem (…) zabudowana jest budynkiem usługowo-biurowym 6-kondygnacyjnym, podpiwniczonym o powierzchni netto (…) m (dalej jako: „Budynek 1”), budynkiem o funkcji hotelu, 5-kondygnacyjnym, z garażem na kondygnacji podziemnej o powierzchni netto (...) m (dalej jako: „Budynek 2”), oraz budynkiem usługowo-handlowym, I-kondygnacyjnym, niepodpiwniczonym o powierzchni użytkowej (…) m (dalej jako: „Budynek 3”). Budynek 1 oraz Budynek 2 tworzą wspólną, zwartą bryłę, natomiast Budynek 3 jest budynkiem wolnostojącym. W budynku hotelowym prowadzona jest działalność hotelowa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty