Interpretacja indywidualna z dnia 23 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.532.2024.1.ASZ
Możliwość zwolnienia z opodatkowania nabycia pierwszego mieszkania.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 17 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości.
Opis zdarzenia przyszłego
Pani pradziadek S. z żoną J. mieli wspólność majątkową, posiadali dom wolnostojący z gruntem w (…). Zamieszkali w nim zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Przez całe życie nie przeprowadzali remontów, w domu brakowało łazienki, było tylko WC, myli się w misce w pokoju. W domu nie było ciepłej wody i ogrzewania miejskiego. Palili w piecach kaflowych, aby ogrzać dom.
Wiosną 2012 r. Pani (…) zabrała S. pod swój dach do (…) z uwagi na jego zły stan zdrowia (2 lata wcześniej stracił żonę, nie miał już sił, miał ponad 90 lat). S. zmarł w lutym 2013 r., zostawiając wszystko, zgodnie z testamentem, (…) (Pani; zmieniła Pani nazwisko na (…), po mężu). Żona S. zmarła 3 lata wcześniej, nie zostawiła testamentu.
Przeprowadzono postępowanie spadkowe po S. i jego żonie J. Po S. nabyła Pani 1/2 całego majątku wspólnego czyli 50%. Po J. nabyła Pani 1/4 całego majątku wspólnego czyli 12,5%. Następnie było przeprowadzone postępowanie spadkowe po synu Pani pradziadków – Jz., w wyniku którego nabyła Pani udział w 1/2 części (posiadał 18/288 części, 1/2 to 9/288, tj. 1/32) czyli 0,03125 = 3,125 %.
Po każdej z 3 osób, postanowieniem sądu, nabyła Pani udział w spadku. Każdy z nich nie przekraczał 50% całej masy spadkowej.
Wszystkie postępowania dotyczyły jednego gruntu z budynkiem mieszkalnym mieszczącym się w (…). Po pierwszej rozprawie było 11 współwłaścicieli, po ostatniej 12 współwłaścicieli. W związku z tym, że nikt nie chciał odkupić od pozostałych osób udziałów, bo były ciągłe problemy oraz nie było zgody na sprzedaż przez biuro nieruchomości, bo nie wszyscy się zgadzali, była Pani zmuszona założyć sprawę o zniesienie współwłasności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty