Interpretacja indywidualna z dnia 20 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.379.2024.2.ESZ
Podział przez wydzielenie należy uznać za transakcję ZCP.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy wyodrębniona działalność w ramach podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a jej zbycie będzie transakcją podlegającą wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 1 sierpnia 2024 r. (wpływ 1 sierpnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Przedmiotem wniosku jest wydanie „interpretacji indywidualnej” dla Wnioskodawcy (dalej również jako Spółka Dzielona) dotyczącej przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361 t. j. z 13 marca 2024 ze zm.) - dalej „Ustawa o VAT”, to jest art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT w zakresie uznania składników majątkowych i niemajątkowych, wyodrębnionych organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wraz zespołem ludzkim, będących przedmiotem wydzielenia dokonywanego w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t. j.: Dz. U. 2024.18 t.j. z 5 stycznia 2024 dalej : „k.s.h.”), poprzez przeniesienie części majątku Wnioskodawcy związanego z pełnym wyodrębnieniem działalności związanej z X. oraz Y. (których opis znajduje się poniżej) w zamian za akcje Spółki Przejmującej (zgodnie z definicją poniżej), które obejmą akcjonariusze Wnioskodawcy w okolicznościach wynikających z niniejszego Wniosku, będą stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej „ZCP”), a opisany w niniejszym wniosku podział przez wydzielenie należy uznać za transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, zgodnie z którym przepisów Ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty