13.08.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.126.2024.1.MAZ

Spełnienie warunków objęcia procedurą zawieszenia poboru akcyzy Produktów znajdujących się w przesyłce, dla której sporządzony został dokument e-AD z błędnymi informacjami.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zakresie podatku akcyzowego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 5 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie uznania, że w opisanych okolicznościach sprawy, gdy w dokumencie e-AD omyłkowo zostanie podana błędna ilość lub moc Produktów, spełnione zostaną warunki objęcia procedurą zawieszenia poboru akcyzy Produktów znajdujących się w przesyłce, dla której sporządzony został dokument e-AD z błędnymi informacjami, wpłynął 12 czerwca 2024 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

X Sp. z o. o. (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) prowadzi działalność w zakresie produkcji, importu i dystrybucji (....) Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego. Spółka prowadzi składy podatkowe, w których produkuje i magazynuje różnego rodzaju napoje, w tym napoje (...) (dalej jako: „Produkty”).

W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje wysyłek w procedurze zawieszenia poboru akcyzy Produktów, zarówno w opakowaniach jednostkowych, jak i luzem w cysternach. Na potrzeby tych wysyłek Spółka złożyła zabezpieczenie ryczałtowe, o którym mowa w art. 65 ust. 8 ustawy akcyzowej.

W skali roku Spółka dokonuje (…) wysyłek Produktów w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, zarówno do własnych składów podatkowych (np. ze składu produkcyjnego do magazynowego lub pomiędzy składami magazynowymi), jak i do składów podatkowych prowadzonych przez podmioty trzecie. W pojedynczych przypadkach zdarzać się mogą sytuacje omyłkowego wpisania przez pracownika Spółki w dokumencie e-AD nieprawidłowych, w tym niższych niż rzeczywiste, danych w zakresie ilości wyrobów (pole 17d e-AD) lub zawartości (pole 17g e-AD; dalej także: „”). Błędy te mogą zostać dostrzeżone już po rozpoczęciu przewozu, zarówno przez Spółkę, jak i przez podmiot odbierający (w przypadku przemieszczeń międzymagazynowych jest nim również Spółka), co powoduje, że taki błędny dokument e-AD nie może zostać już przez Spółkę anulowany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne