Interpretacja indywidualna z dnia 2 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.205.2024.3.AW
Dotyczy ustalenia czy zbywana cześć majątku będzie stanowiła ZCP, a tym samym czy transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 9 maja 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy przenoszony na skutek podziału przez wyodrębnienie majątek, tworzący Pion Przetwarzania i Realizacji Kontraktów będzie stanowił transakcję przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa i w konsekwencji – zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT – czy transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT, wpłynął 13 maja 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
(...) (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”) od całości osiąganych dochodów. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.
Jedynym udziałowcem w Spółce jest (...) (dalej: „(...)”). (...) realizuje kontrakty obejmujące m.in. usługi w zakresie (…). (...) jest bezpośrednio lub pośrednio wspólnikiem (…) spółek kapitałowych, z których kilka prowadzi działalność operacyjną głównie w zakresie (...), w tym (...) („Grupa kapitałowa (...)”, „Grupa (...)”).
Wnioskodawca zaś świadczy kompleksowe usługi z zakresu (...). Wnioskodawca jest właścicielem i zarządzającym (...) zlokalizowaną w (...) w gminie (...) (województwo (...)). Spółka zajmuje się również (...) oraz dodatkowo posiada także (...) na terenie (...). W (...) prowadzona jest (...) należących do Spółki oraz jej klientów.
W celu dywersyfikacji ryzyk związanych z prowadzeniem przez Spółkę i Grupę kapitałową (...) działalności w sektorze regulowanym (działalność operacyjna prowadzona w zakresie (...) podlega szeregowi wymagań ustawowych) oraz w związku z chęcią ustanowienia w spółkach z grupy (...) spójnych standardów i zasad dla prowadzenia działalności w obszarze (...) (w tym także (...) ((...) ((...)) jest wytwarzana w ramach działalności Spółki w Pionie Przetwarzania i Realizacji Kontraktów, co wynika ze specyfiki (...)) (...) nie stanowiącą właściwego (...) w rozumieniu (...)) planowany jest podział przez wyodrębnienie Spółki, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 5 Kodeksu Spółek Handlowych (tekst jednolity: Dz.U. 2024 poz. 18 z późn. zm., dalej: „KSH”). Wskutek podziału dojdzie do formalnego rozdzielenia działalności związanej z (...) i przeniesienia tej części do powołanej spółki (...) (dalej: „Nowa Spółka”), która została zarejestrowana w KRS pod numerem (...), przed dniem złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Po podziale, Nowa Spółka będzie prowadziła działalność w dotychczasowym zakresie (...), zaś Wnioskodawca będzie kontynuował działalność z obszaru (...), w tym (...) ((...)). Jedynym udziałowcem Nowej Spółki będzie Wnioskodawca.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty