30.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.216.2024.2.DS

Przeniesienie własności składników majątku Spółki stanowi transakcję zbycia przedsiębiorstwa, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania przeniesienia własności składników majątku za transakcję zbycia przedsiębiorstwa, niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 lipca 2024 r. (wpływ 8 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A (dalej również jako: „Spółka”, „Wnioskodawca”) jest spółką mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

Spółka została zawiązana (…) na podstawie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedmiotem działalności spółki, zgodnie z treścią § 4 umowy, była sprzedaż (…).

Od początku funkcjonowania Spółki, miała ona jeden cel, bowiem wyłącznym celem jej powołania było nawiązanie współpracy ze spółką B – w restrukturyzacji z siedzibą (…) (KRS: (…), obecna nazwa: B2), będącej poprzednikiem prawnym spółki C z siedzibą (…) (KRS: (…), obecna nazwa: C2), (dalej: C), celem przejęcia przez Spółkę dwóch supermarketów i prowadzenia w nich działalności handlowej w oparciu o bliską współpracę ze spółką C.

Realizacją ww. celu było m.in. zawarcie (…) dwóch umów sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa B w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi (Rep. (…)). Na mocy przedmiotowych umów, Spółka dokonała zakupu od B – w restrukturyzacji z siedzibą (…) dwóch supermarketów zlokalizowanych przy ul. D oraz przy ul. E. Przedmiotem umowy sprzedaży były także prawa do używania nazwy B oraz C, know-how sprzedającego, rzeczowe składniki majątku obrotowego, a także środki trwałe oraz wyposażenie przedmiotowych sklepów. Sprzedający zastrzegł jednak, iż nie przenosi na Spółkę własności wyposażenia sklepów, a jedynie zapewnił Spółce prawo do korzystania z nich w oparciu o osobną umowę leasingu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne