Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.834.2022.15.JG
- Działalność Spółki polegająca na opracowaniu i oferowaniu usług z wykorzystaniem Projektu opisanego w stanie faktycznym, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT i w konsekwencji uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w przepisie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT. - Odpisy amortyzacyjne od wskazanych w stanie faktycznym urządzeń zaliczonych do środków trwałych (z wyłączaniem budynków i budowli) i wartości niematerialnych i prawnych stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT. - Spółka będzie mogła uwzględnić przedmiotowe koszty kwalifikowane w swoich rozliczeniach CIT w roku podatkowym, w którym odpisy amortyzacyjne zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w wysokości 100% przedmiotowych kosztów. Aby skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej Spółka będzie musiała dokonać korekty rocznego rozliczenia CIT za rok 2018 i następne.
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo:
1)ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 16 listopada 2022 r. (data wpływu 17 listopada 2022 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 15 lutego 2024 r. sygn. akt I SA/Rz 603/23 (data wpływu prawomocnego orzeczenia – 22 kwietnia 2024 r.), i
2)stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 listopada 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczył podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest osobą prawną i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług (…). Spółka podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i osiąga przychody inne niż z zysków kapitałowych. Spółka nie prowadziła i nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Spółka posiada status średniego przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców (Dz.U.2021 r., poz. 162) i taki też status posiadała w 2018 r. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego w rozumieniu ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U.2021 r., poz. 706). Rok podatkowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Spółka działa na rynku cechującym się wysoką konkurencyjnością, w związku z czym stale musi dbać o to, aby rozszerzać ofertę swoich usług oraz wprowadzać innowacyjne rozwiązania, nieoferowane przez jej konkurentów. Mając na uwadze powyższe oraz w wyniku analizy biznesowej rynku przy współpracy z miejscową uczelnią wyższą - Politechniką (…), Spółka zauważyła, że ani na rynku polskim, ani europejskim nie są oferowane kompleksowe usługi szybkiego reagowania na awarie (…).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty