18.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.271.2024.1.ENB

Obowiązki płatnika wynikające z zatrudnienia rezydenta Niemiec świadczącego pracę zdalnie.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika związanych z dokonywaniem świadczeń na rzecz pracownika będącego rezydentem Niemiec. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X S.A. (zwana dalej „Spółką”) zatrudnia na podstawie umowy o pracę (zawartej na prawie niemieckim) pracownika, który jest rezydentem podatkowym w Niemczech (zwany dalej „Pracownikiem”). Pracownik jest zatrudniony przez Spółkę od 2021 r. Zgodnie z umową, Pracownik część pracy wykonuje na terytorium Niemiec, a część pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jako miejsce pracy jest wskazana siedziba Spółki w Polsce oraz adres zamieszkania pracownika w Niemczech (wykonuje pracę zdalną). Przyjazd pracownika do siedziby Spółki jest traktowany jako podróż służbowa. Spółka jest w stanie ustalić, jaka część pracy jest wykonywana na terytorium Polski, a jaka część na terytorium Niemiec.

W wypełnieniu obowiązków podatkowych po stronie niemieckiej w dniu 4 marca 2022 r. Spółka przesłała do Niemieckiego Urzędu Skarbowego kwotę 84.810,56 Euro (tytułem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych), którą to Urząd zwrócił na konto Pracownika. Przyczyną takiego stanu rzeczy było nie posiadanie przez Spółkę zakładu podatkowego na terytorium Niemiec oraz brak zarejestrowania Spółki w Niemczech na potrzeby rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za Pracownika.

W wyniku informacji otrzymanej z Niemieckiego Urzędu Skarbowego przez Pracownika oraz jego małżonkę, w której Urząd oszacował wysokość należnego podatku - Spółka zawarła z Pracownikiem porozumienie, na podstawie którego uzgodniono, że Pracownik wykorzysta otrzymany zwrot z Urzędu Skarbowego w celu uregulowania wszelkich roszczeń Niemieckiego Urzędu Skarbowego dotyczących podatku dochodowego w Niemczech (dalej zwane: „Porozumienie”). W Porozumieniu wskazano, że kwota, którą Niemiecki Urząd Skarbowy zwrócił Pracownikowi, została potrącona Pracownikowi z kwoty brutto wynagrodzenia należnego z tytułu umowy o pracę zawartej między Pracownikiem a Spółką. W kolejnych latach zostały podpisane 4 kolejne porozumienia z dnia 3 czerwca 2022 r., z dnia 2 grudnia 2022 r., z dnia 8 września 2022 r. oraz z dnia 24 lutego 2023 r., które dotyczyły kolejnych terminów zapłaty podatku do Niemieckiego Urzędu Skarbowego. Wszystkie powyższe porozumienia będą łącznie określane dalej jako „Porozumienia”. Spółka zmieniła firmę odpowiadającą za rozliczenia pracownika zatrudnionego na prawie niemieckim zatrudniając doradcę podatkowego z Niemiec. Ww. doradca uznał, że kwoty wypłacone Pracownikowi na podstawie Porozumień stanowią dodatkowy element wynagrodzenia Pracownika, od którego powinien zostać zapłacony podatek dochodowy od osób fizycznych w Niemczech. Ponadto w wyniku jego działań Spółka od sierpnia 2023 r. dokonała zgłoszenia, na potrzeby rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, do Niemieckich Organów Podatkowych oraz odprowadza samodzielnie podatek dochodowy od części wynagrodzenia uzyskiwanego przez pracownika na terenie Niemiec do Niemieckich Organów Skarbowych. Ww. Pracownik przebywa na terytorium RP, krócej niż 183 dni w skali roku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne