Interpretacja indywidualna z dnia 24 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.393.2024.3.SR
Możliwość skorzystania z ulgi na powrót.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami złożonymi 27 czerwca 2024 r. i 22 lipca 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawczyni od lutego 2012 r. przebywała w Australii. Kolejno od października 2016 r. do września 2023 r. przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkała na stałe. W okresie powyższym, tj. od października 2016 r. do września 2023 r., Wnioskodawczyni posiadała więc rezydencję podatkową w Stanach Zjednoczonych.
Obecnie Wnioskodawczyni powróciła do Polski na stałe. W wyniku powrotu uległa zmianie rezydencja podatkowa Wnioskodawczyni na polską od dnia 1 marca 2024 r., a w konsekwencji to na terenie Polski od tej daty Wnioskodawczyni posiada nieograniczony obowiązek podatkowy. Wnioskodawczyni założyła jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce od dnia 1 marca 2024 r. (ryczałt, czynny podatnik VAT).
W uzupełnieniu wniosku złożonym w dniu 27 czerwca 2024 r. wskazano, że:
a)Wnioskodawczyni posiada podwójne obywatelstwo. Jest obywatelem Polski i Stanów Zjednoczonych,
b)Wnioskodawczyni nie posiada Karty Polaka,
c)Wnioskodawczyni miała miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieprzerwanie przez co najmniej 5 lat kalendarzowych poprzedzających okres pobytu zagranicą,
d)w odpowiedzi na pytanie czy posiada Pani certyfikat rezydencji lub inny dowód/inne dowody dokumentujące miejsce zamieszkania dla celów podatkowych poza Polską w latach 2020-2022 oraz w 2023 r. do dnia, w którym przeprowadziła się Pani na stałe do Polski (np. umowa o pracę, historia zatrudnienia, zagraniczne zeznania podatkowe, zagraniczna umowa najmu nieruchomości, paski wynagrodzeń, wyciągi bankowe czy też zagraniczne zaświadczenie od pracodawcy lub inne – prosimy wyjaśnić jakie) wskazano, że tak. Wnioskodawczyni posiada: paszport obywatela Ameryki, … ID, deklaracje podatkowe, umowę najmu samochodu (leasing), umowę najmu mieszkania, offer letter (umowa o pracę) z ostatniej pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty