Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.223.2024.4.BZ
Sprzedaż udziału w prawie własności zabudowanej nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży udziału w prawie własności zabudowanej nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 25 czerwca 2024 r. (wpływ 25 czerwca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X S.A. (dalej: Nabywca lub Kupujący) jest polską spółką kapitałową, która jest i na dzień planowanej transakcji była zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.
Nabywca nabył od dwóch osób fizycznych (dalej: Zbywcy lub Sprzedający) również zarejestrowanych jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług, udział (wynoszący 1/2) w prawie własności działki gruntu o nr ew. (…) położonej we (…), przy ul. (…), zabudowanej budynkami gospodarczymi oraz budowlami, dla której Sąd Rejonowy dla (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o nr (…) (dalej: Nieruchomość).
Drugim ze współwłaścicieli Nieruchomości, niebędącym jednak zainteresowanym we wniosku o wydanie interpretacji była inna spółka kapitałowa, działająca na rynku deweloperskim (wskazują Państwo, że w odniesieniu do transakcji z tym podmiotem, również złożył odrębny wniosek wspólny o wydanie interpretacji).
Zbywcy są osobami fizycznymi, które na dzień opisywanej transakcji były zarejestrowane jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. Jeden ze Zbywców nabył Nieruchomość w trybie licytacji komorniczej, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego dla (…) Wydział I Cywilny z (…) r., sygn. akt (…) o przysądzeniu własności nieruchomości. Następnie Zbywcy złożyli oświadczenie – w formie aktu notarialnego (z (…) r., za Rep. (…)) odnośnie wielkości udziałów przypadających każdemu z nich, po czym wskutek przejęcia udziałów w prawie własności tej nieruchomości na podstawie decyzji Prezydenta m. (…) nr (…) z (…) r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w księdze wieczystej dokonano zmian i ostatecznie ujawniono dwóch współwłaścicieli – osoby fizyczne będące Zbywcami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty