Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.458.2024.2.KR
Możliwość skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko (dzieci niepełnoletnie; świadczenie wychowawcze).
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 28 czerwca 2024 r., pismem złożonym 1 lipca 2024 r. oraz pismem złożonym 2 lipca 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W miesiącu lutym 2024 r. pomiędzy Panem (ojciec), a Pana żoną (matka) orzeczono rozwód. Wraz z byłą żoną posiada Pan dwójkę dzieci małoletnich, jedno urodzone w 2006 r., a drugie w 2011 r.
W wyroku orzeczono opiekę naprzemienną w okresach tygodniowych (co do zasady tydzień u matki i tydzień u ojca). Po rozwodzie zarówno matka, jak i ojciec (Pan) pozostają w dobrych relacjach pomiędzy sobą. Oboje pozostają też w dobrych relacjach z dziećmi. Matka i ojciec (Pan) mieszkają osobno w odległości ok. 30 km. Siłą rzeczy wspólnie dzieci nie wychowują.
Pomimo opieki naprzemiennej orzeczonej wyrokiem strony na bieżąco i w zgodzie modyfikują te ustalenia (dla dobra dzieci). Modyfikacje nie idą jednak w tym kierunku, aby w którejkolwiek chwili możliwe było uznanie, że wychowanie ma miejsce wspólnie. Każde z rodziców wychowuje dzieci samotnie, bo rozwód ma charakter nie tylko prawny, ale jest faktem, tj. rodzice są w incydentalnym kontakcie (zwykle sms, rzadziej telefonicznie, a najrzadziej osobiście) jedynie w kwestiach niezbędnych, posiadają nowe „życia” itp. Nadmienić trzeba, że jeden z synów z własnego wyboru niemal wyłącznie zamieszkuje z ojcem (starszy), zaś z matką sporadycznie, choć jest oczywiście z nią stałym w kontakcie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty