Interpretacja indywidualna z dnia 19 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.197.2024.2.AG
Opodatkowanie nabycia Opcji na akcje oraz sprzedaży nabytych akcji.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
−nieprawidłowe – w części dotyczącej pytań nr 3 oraz nr 5,
−prawidłowe – w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 4 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 4 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 maja 2024 r. (wpływ 31 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, zatrudnioną na podstawie umowy o świadczenie usług (B2B) przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka). Spółka jest częścią międzynarodowego koncernu, do którego należy także spółka matka (posiadająca 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki) oraz inne spółki powiązane (dalej: Grupa).
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, jednak jej przedmiotem nie jest obrót papierami wartościowymi ani pochodnymi instrumentami finansowymi, PKD Wnioskodawcy to 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem oraz 58.29.Z, 62.02.Z, 62.03.Z, 62.09.Z, 63.11.Z. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na nabywaniu i sprzedawaniu udziałów i akcji w spółkach kapitałowych ani papierów wartościowych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca od 2022 roku rozlicza się na zasadach ryczałtu.
Działalność gospodarcza Grupy na poziomie globalnym obejmuje określone procesy biznesowe, które realizowane są przez poszczególne spółki wchodzące w skład Grupy. Jednocześnie, jednym z kierunków strategicznych globalnej polityki Grupy w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi jest m.in. zwiększenie motywacji i zatrzymanie kluczowych dla Grupy współpracowników, pracowników, których praca w poszczególnych spółkach Grupy przyczynia się do jej rozwoju jako całości. W celu utrzymania tego kierunku z perspektywy Grupy, uwzględniając przy tym ich równe traktowanie, amerykańska spółka wchodząca w skład Grupy mająca siedzibę w A, będąca spółką – matką dla Spółki (dalej: Spółka Amerykańska) oferuje od wielu lat pracownikom oraz współpracownikom, w tym Wnioskodawcy (dalej: Uczestnicy), możliwość wzięcia udziału w długoterminowym planie motywacyjnym (dalej: Program Motywacyjny), którego nadrzędnym celem jest przyciągnięcie oraz zatrzymanie najlepszych pracowników oraz współpracowników, zajmujących stanowiska w Grupie związane ze znaczną odpowiedzialnością, zapewnienie im dodatkowej motywacji, a także promowanie sukcesów biznesowych Grupy. Udział Uczestników, w tym Wnioskodawcy, w Programie Motywacyjnym jest dobrowolny. Jednocześnie szczegółowe zasady udziału w Programie Motywacyjnym oraz kryteria i warunki, jakie musi spełnić Uczestnik, aby w nim uczestniczyć, są uregulowane w stworzonych w tym celu wewnątrzgrupowych dokumentach i planach Spółki Amerykańskiej, które następnie są komunikowane Uczestnikom, którzy (tak jak Wnioskodawca) zostali nominowani do wzięcia udziału w Programie Motywacyjnym na podstawie wprowadzonych globalnie procedur. Co więcej, ustalenia dotyczące przedstawionego we wniosku Planu Motywacyjnego są określane i podejmowane na poziomie struktury centralnej (przez odpowiednie organy), co oznacza, iż Spółka nie jest w żaden sposób angażowana w proces decyzyjny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty