Interpretacja indywidualna z dnia 11 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.20.2024.2.ASZ
Ulga rehabilitacyjna - wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkania.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych przedstawionego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej za lata 2021 i 2022. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismami, które wpłynęły 28 maja 2024 r. i 31 maja 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Na wstępie informuje Pani, że jest osobą niepełnosprawną i posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym nr, wydane w dniu 27 lipca 2023 r. z głównym kodem choroby 02-P. Cierpi Pani na zaburzenia o charakterze lękowo depresyjnym, które są (między innymi) następstwem zmian demielinizacyjnych w mózgu wynikających ze stwardniania rozsianego (innej nieuleczalnej choroby zdiagnozowanej u Pani i potwierdzonej rezonansem magnetycznym oraz punkcją lędźwiową). Ponadto, zdiagnozowano u Pani także Zespół Aspergera, czyli zaburzenie ze spektrum autyzmu, które objawia się m.in. nadwrażliwością na światło, dźwięk i temperaturę otoczenia. Dodatkowo, choruje Pani na astmę i cukrzycę typu II, co powoduje konieczność przyjmowania leków, stosowania specjalnej diety, unikania skrajnych temperatur czy odwodnienia. Ze względu na utrudnienia wynikające z Pani chorób w 2021 r. zmuszona była Pani sprzedać udział w mieszkaniu znajdującym się na trzecim piętrze budynku bez windy (na które wchodzenie było niezwykle trudne ze względu na astmę oraz stwardnienie rozsiane) i kupić, wymagające generalnego remontu, mieszkanie na pierwszym piętrze i z windą. Mieszkanie to nie było idealne (tak niskie piętro potęgowało u Pani stany lękowe związane z potencjalnym włamaniem i kradzieżą, a tym samym brakiem poczucia bezpieczeństwa), ale ze względu na ww. choroby, nie miała Pani innej możliwości, jak kupić mieszkanie na niskim piętrze i je dostosować do Pani potrzeb. Remont ten i dostosowanie mieszkania do zaleceń lekarza w związku ze skomplikowanym stanem Pani zdrowia, czyli:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty