Interpretacja indywidualna z dnia 16 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.168.2024.2.MPA
Prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z art. 113 ust. 1 ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 marca 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług w związku ze świadczeniem, w prowadzonej działalności gospodarczej, usług związanych z analizowaniem sytuacji nieruchomości oraz obowiązujących przepisów bez sporządzania końcowego projektu.
W odpowiedzi na wezwanie, 9 maja 2024 r. wpłynęło Pani uzupełnienie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku
Prowadzi Pani działalność gospodarczą sklasyfikowaną między innymi pod numerami PKD : 71.11.Z Działalność w zakresie architektury, 71.12.Z Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne oraz 74.10.Z Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania. Od początku działalności korzysta Pani ze zwolnienia z podatku VAT, na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Złożyła Pani oświadczenie do Urzędu Skarbowego o tym, że nie prowadzi i nie zamierza Pani prowadzić usług doradztwa. Przychody z Pani działalności rocznie nie przekraczają 200 000 zł. Na podstawie danych z poprzednich lat oraz aktualnej sytuacji nie przewiduje Pani w najbliższej przyszłości przekroczyć tej kwoty. Nie świadczy oraz nie zamierza Pani świadczyć innych usług oraz sprzedawać towarów wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.
Pani działalność obejmuje głównie wykonywanie projektów budowlanych, dokonywanie ocen technicznych budynków czy wykonywanie inwentaryzacji budowlanych. Częścią składową projektowania (sporządzania dokumentacji projektowej) jest analiza przepisów prawnych poprzedzająca prace projektowe (m.in. Ustawy Prawo Budowlane czy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie), przepisów urbanistycznych obowiązujących na danym terenie (Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego), decyzji (m.in. Decyzji o warunkach zabudowy), a także rozpoznanie sytuacji na działce przeznaczonej pod inwestycje (wizja lokalna, analiza treści map).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty