Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.95.2024.1.PJ
Wyodrębnioną organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo działalność związana z Pensjonatem należy uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. W związku z tym przedmiotowa transakcja będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Pana wniosek z 13 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie uznania planowanej sprzedaży składników majątkowych za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która nie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, wpłynął 13 marca 2024 r. Uzupełnił go Pan pismem z 13 marca 2024 r. (wpływ 18 marca 2024 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jako osoba fizyczna prowadzi Pan działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą Y. oraz jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pozostaje Pan w związku małżeńskim. Małżonka nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W małżeństwie panuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej i nie były w nim zawierane umowy majątkowe małżeńskie.
W dniu (...) wraz z małżonką nabyliście prawo wieczystego użytkowania dwóch działek geodezyjnych oraz prawo własności budynku pensjonatu i niewielkiego budynku składu opału posadowionych na tych działkach. Obie działki geodezyjne objęte były na dzień zakupu i są nadal objęte jedną księgą wieczystą. Zakup został dokonany do majątku wspólnego małżeńskiego. W cenie nabywanej nieruchomości nie był zawarty podatek od towarów i usług, więc przy zakupie nie przysługiwało Panu ani małżonce prawo do odliczenia podatku naliczonego, a transakcja została opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, który nabywcy zapłacili. Małżonka złożyła na piśmie oświadczenie o wyrażeniu zgody na to, aby Pan na opisanej wyżej nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego małżeńskiego prowadził swoją działalność gospodarczą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty