Interpretacja indywidualna z dnia 25 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.145.2024.4.AK
Brak opodatkowania podatkiem VAT aportu działalności hurtowej jako transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 27 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT aportu działalności hurtowej jako transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 kwietnia 2024 r. (wpływ 16 kwietnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
(…) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (…) (NIP: (…), rezydencja podatkowa w Polsce, Firma, czynny podatnik VAT) dalej jako Wnioskodawca prowadzi działalność handlowo-usługową. Specjalizuje się głównie w dostarczaniu:
•(…).
Firma prowadzi działalność na terenie (…) województw. W województwie (…) prowadzi stacjonarny sklep w (…), poprzez który obsługuje klientów biznesowych – B2B z całego województwa (…) oraz lokalnych klientów indywidualnych (obsługa klientów – B2C). W ramach tej działalności Firma dostarcza swoim klientom towary różnych producentów oraz świadczy usługi w zakresie wynajmu nieruchomości. Natomiast w województwie (…) prowadzi działalność wyłącznie w zakresie hurtowej sprzedaży i dystrybucji produktów marki (…) (umowa dystrybucyjna zawarta pomiędzy Firmą a (…)).
Na dzień składania wniosku Firma obsługuje klientów w (…):
•(…).
Zakres dystrybucji dotyczy:
•(…).
W ramach wieloletniej współpracy pomiędzy Firmą a (…) został opracowany i wdrożony model biznesowy. Zgodnie z nim Firma poprzez swoich pracowników – handlowców (…) zatrudnionych do obsługi (…) województwa (…) pozyskuje zamówienia. Handlowcy przeprowadzają bezpośrednio wizyty u Klientów (dodatkowo: telefon, mail, telekonferencja, komunikatory internetowe). Handlowcy realizując swoje działania wykorzystują przy tym: telefony komórkowe, laptopy, samochody służbowe oraz materiały i foldery reklamowe. W przypadku gdy zamówienie jest skompletowane to wtedy następuje jego przekazanie przez handlowca bezpośrednio (…) (zamówienia są bezpośrednio kierowane do (…) przy wykorzystaniu ich oprogramowania i nie są weryfikowane w zakresie dostępności w magazynie Firmy). Po weryfikacji zamówienia i jego potwierdzeniu (…) przyjmuje je do realizacji i wysyła towar. Firma wystawia faktury za towar Klientowi i z nim się rozlicza. Natomiast towar jest przekazywany bezpośrednio z magazynu (…) do Klienta (nie ma fizycznego przepływu towaru pomiędzy magazynem (…) a magazynem Firmy; nie jest potrzebny i wykorzystywany pod te transakcje magazyn Firmy). (…) wystawia fakturę za towar Firmie i z nią się rozlicza. Koszty dostawy ponosi (…). Towar stanowiący przedmiot sprzedaży objęty jest gwarancją lub rękojmią (…).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty