26.03.2024

Obowiązek publikacji statutu jednostki organizacyjnej w prawie miejscowym - Wyrok NSA z dnia 26 marca 2024 r., sygn. III OSK 3629/21

Statut powiatowej jednostki organizacyjnej, której zadania mają charakter publiczny i adresowane są nie tylko do podmiotów organizacyjnych wewnętrznych, ale również do szerokiej społeczności lokalnej, stanowi akt prawa miejscowego i podlega obowiązkowi publikacji w odpowiednim dzienniku urzędowym.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Rafał Stasikowski Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Masternak – Kubiak (spr.) sędzia del. WSA Hanna Knysiak - Sudyka Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Sielanko po rozpoznaniu w dniu 26 marca 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Opolskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 22 września 2020 r., sygn. akt II SA/Op 215/20 w sprawie ze skargi Wojewody Opolskiego na uchwałę Rady Powiatu w K. z dnia 29 kwietnia 2020 r., Nr [...] w przedmiocie nadania statutu powiatowemu centrum pomocy rodzinie oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z dnia 22 września 2020 r., sygn. akt II SA/Op 215/20, oddalił skargę Wojewody Opolskiego na uchwałę Rady Powiatu w K. z dnia 29 kwietnia 2020 r., nr [...], w przedmiocie nadania statutu powiatowemu centrum pomocy rodzinie.

Jak wskazał Sąd pierwszej instancji w skardze organ nadzoru domagał się stwierdzenia nieważności wskazanej wyżej uchwały, kwestionując zgodność z prawem jej § 4, zawierającego stwierdzenie, że uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego. Przyjęcie takiej regulacji spowodowało nadanie całej uchwale rangi aktu prawa miejscowego z naruszeniem wymogów wynikających z art. 4 i art. 13 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 1461) – dalej: "ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych". W ocenie organu nadzoru, zaskarżona uchwała nie zawierała przepisów powszechnie obowiązujących i nie została zamieszczona w katalogu aktów podlegających publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Uchwała została wydana na podstawie przepisów art. 11 i art. 12 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 869; zm.: Dz. U. z 2018 r. poz. 2245 oraz z 2019 r. poz. 1649) – dalej: "ustawa o finansach publicznych", upoważniających organ stanowiący powiatu do nadania statutu tworzonej jednostce budżetowej, będącym jedynie aktem kierownictwa wewnętrznego, konkretyzującym sposób i zakres działania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w K. – dalej: "PCPR". Zawarte w Statucie przepisy są skierowane do tej jednostki oraz jej kierownika, organizacyjnie podporządkowanych organowi uchwałodawczemu, oddziałując wyłącznie na sferę należących do nich obowiązków i uprawnień. Nie mają charakteru generalnego i abstrakcyjnego, nie są adresowane do nieograniczonej liczby podmiotów, nie ingerują w sferę konkretnych praw i obowiązków mieszkańców powiatu, nie zawierając norm, na podstawie których mieszkańcy ci mogliby skutecznie żądać czynności organu lub być przez ten organ zobowiązani do określonego zachowania. Ponadto Wojewoda podkreślił, że przepis art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 920) – dalej: "u.s.p.", nie zawiera delegacji do stanowienia statutów jednostek organizacyjnych w formie aktów prawa miejscowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne