Interpretacja indywidualna z dnia 8 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.56.2024.2.MGO
Podleganie opodatkowaniu czynności wykonywanych na rzecz Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz sposobu udokumentowania ww. czynności.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 23 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podlegania opodatkowaniu czynności wykonywanych przez Pana na rzecz Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz sposobu udokumentowania ww. czynności.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 21 marca 2024 r. (data wpływu 21 marca 2024 r.) oraz z 27 marca 2024 r. (data wpływu 27 marca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest lekarzem weterynarii. Prowadzi własną jednoosobową działalność gospodarczą, gabinet weterynarii dla zwierząt. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Wykonuje usługi świadczone przez gabinet w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza świadczyć usługi na rzecz Powiatowego Lekarza Weterynarii. Zakres zadań oraz organizację inspekcji określa ustawa z 29 stycznia 2004 roku o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 2005 r. poz. 1482 z późn. zm.). Powiatowy Lekarz Weterynarii z przyczyn finansowych i organizacyjnych nie jest w stanie wykonywać ustawowych zadań inspekcji, dlatego wyznacza lekarzy weterynarii na czas określony do wykonywania czynności, o których mowa w art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej (wyznaczeni lekarze weterynarii nie są pracownikami Inspekcji), jednocześnie w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o inspekcji wskazano, że umowy są zawierane z lekarzami w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Zakres wykonywanych czynności przez Wnioskodawcę na rzecz Powiatowego Lekarza Weterynarii obejmować będzie w szczególności: sprawowanie stałego nadzoru nad ubojem zwierząt rzeźnych, w tym badanie przedubojowe i poubojowe, ocena mięsa, stały nadzór nad przestrzeganiem przepisów o ochronie zwierząt w trakcie uboju i przed jego rozpoczęciem, doraźne sprawowanie nadzoru nad zasadami przechowywania i transportu mięsa oraz produktów mięsnych, doraźny nadzór nad pozostałymi działaniami ww. zakładów, zajmujących się przetwórstwem, rozbiorem mięsa i ekspedycją, pobieranie krwi u zwierząt i przeprowadzanie badań, celem ujawniania ognisk choroby Aujeszky wśród trzody chlewnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty