Interpretacja indywidualna z dnia 4 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.6.2024.3.MW
Zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku akcyzowego od energii elektrycznej zużytej na własne potrzeby, obowiązek prowadzenia ilościowej ewidencji energii elektrycznej, rejestracji w CRPA, obowiązku składnia deklaracji oraz braku obowiązku zapłaty podatku akcyzowego od energii cieplnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym jest nieprawidłowe w zakresie zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku akcyzowego od energii elektrycznej zużytej na własne potrzeby (pytanie nr 2) i prawidłowe w zakresie dotyczącym obowiązku prowadzenia ilościowej ewidencji energii elektrycznej, rejestracji w CRPA, obowiązku składnia deklaracji oraz braku obowiązku zapłaty podatku akcyzowego od energii cieplnej (pytanie nr 1, 3, 4 i 5).
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 10 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków podatkowych w podatku akcyzowym w zakresie energii elektrycznej i cieplnej, wpłynął 15 stycznia 2024 r. Uzupełnili go Państwo pismami z 20 marca 2024 r. (data wpływu 22 marca 2024 r.) oraz z 26 marca 2024 r. (data wpływu 2 kwietnia 2024 r.), stanowiącymi odpowiedzi na wezwania do uzupełnienia wniosku.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego (ostatecznie sprecyzowany po uzupełnieniu)
Głównym przedmiotem działalnością Spółki (…) jest aktywność gospodarcza polegająca na (…).
Spółka zrealizowała w 2023 roku zadanie inwestycyjne polegająca na: Modernizacji (…), w ramach której powstał kogeneracyjny ciąg technologiczny, którego efektem jest produkcja energii elektrycznej oraz energii cieplnej. Równocześnie (…) inwestował w rozbudowę swoich paneli fotowoltaicznych, gdzie również uzyskiwany jest efekt w postaci produkcji energii. Proces produkcji w zakresie kogeneracji polega na tym, że osad, po procesie hydrolizy termicznej, tłoczony jest do obiegu chłodzącego/grzewczego wybranej komory fermentacyjnej. Podawanie odbywa się naprzemiennie i sterowane jest automatycznie. W komorach fermentacyjnych zachodzi proces fermentacji mezofilowej, zachodzącej w temperaturze 40-42C. Efektem fermentacji jest redukcja części materii organicznej, która zostaje przetworzona w biogaz. Biogaz, ujmowany w poszczególnych komorach fermentacyjnych trafia do systemu odsiarczania, gdzie usuwane są z niego szkodliwe związki siarki i dalej płynie do zbiornika magazynowego biogazu. Ze zbiornika biogazu trafia następnie do węzła usuwania wilgoci i filtra siloksanów, gdzie usuwane są z niego szkodliwe związki krzemu. Tak przygotowany biogaz pobierany jest przez agregaty kogeneracyjne, gdzie w wyniku jego spalenia wytwarzana jest energia elektryczna. Powstające w wyniku spalenia biogazu spaliny, które cechuje wysoka temperatura, wykorzystywane są do ogrzewania kotła produkującego parę, niezbędną do przebiegu procesu hydrolizy termicznej. Pozostała brakująca ilość ciepała, potrzebnego do produkcji pary, wytwarzana jest ze spalenia biogazu bezpośrednio w kotle pary. Energia elektryczna, produkowana w wyniku spalania biogazu, wykorzystywana jest na potrzeby pracy (…) lub w przypadku chwilowych nadwyżek, oddawana jest do sieci energetycznej. Spółka posiada 2 agregaty kogeneracyjne o mocy 355 kW każdy czyli łączne 710 kW. Dodatkowo stwierdzili Państwo również, że biogaz z osadów ściekowych wykorzystywany do produkcji energii jest odnawialnym źródłem energii.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty